Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Apelujemy o uwolnienie wszystkich bezprawnie zatrzymanych". MSZ zaniepokojone wydarzeniami w Birmie

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji politycznej w Birmie. W oświadczeniu resortu czytamy, że "przejęcie władzy przez armię jest naruszeniem konstytucji oraz próbą podważenia woli obywateli Birmy, wyrażonej w wyborach powszechnych w listopadzie ubiegłego roku".
Zobacz więcej na temat:  Birma Mjanma Azja Azja Wschodnia MSZ dyplomacja ŚWIAT

Nauka języka polskiego z NAWA otwiera nowe możliwości przed indyjskimi studentami

Jednym z ustawowych zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest promowanie języka polskiego poza granicami Polski. Zadanie to NAWA realizuje między innymi przez współpracę z ponad 80 uniwersytetami na całym świecie, w których prowadzone są lektoraty języka polskiego. Dwa spośród nich znajdują się w Indiach. Ich działalność wspiera Ambasada RP w Delhi.
Zobacz więcej na temat:  język polski dyplomacja Indie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Sowieckie ludobójstwo polskich elit i pamięć o bohaterach. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca. Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystości, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Polonia w USA koronawirus II wojna światowa Auschwitz Brexit dyplomacja Sejm Katyń

Fenomen popularności studiów polonistycznych na azjatyckich uczelniach

W ramach wymiany naukowej do uczelni azjatyckich docierają naukowcy z Polski, a mobilność pomiędzy uniwersytetami oraz ośrodkami badawczymi wspiera m.in. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Polonistyki w takich krajach jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa ściśle ze sobą współpracują.
Zobacz więcej na temat:  studia Chiny Japonia Korea Południowa język polski Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Jagielloński

"Szukanie porozumienia jest niekończącą się misją". Ocalony z Holokaustu w rozmowie z ambasador Iwoną Kozłowską

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska zaprosiła urodzonego w Warszawie i ocalonego z Holokaustu dzięki polskiemu adwokatowi, a mieszkającego obecnie w Bernie, Bronisława Erlicha do rozmowy o tragicznym okresie II wojny światowej oraz wnioskach, jakie powinniśmy z historii wyciągać. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa dyplomacja

"Walczyliśmy, robiliśmy wszystko, żeby pomóc naszemu rodakowi". Wiceszef MSZ o śmierci Polaka z Plymouth

- Robiliśmy wszystko, żeby pomóc naszemu rodakowi, niestety nasze starania nie zostały zwieńczone powodzeniem - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk po informacji o śmierci Polaka, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Piotr Wawrzyk Wielka Brytania Plymouth szpital eutanazja pomoc dyplomacja społeczeństwo POLSKA

Pilne spotkanie BBN, MSZ i szwedzkiego MON. Tematem bezpieczeństwo i relacje transatlantyckie

Aktualna sytuacja bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi i Ukrainie oraz perspektywy relacji transatlantyckich były tematem wideokonferencji Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szwedzkiego MON, w których wziął udział wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz - poinformowało MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego BBN MSZ Szwecja Europa dyplomacja ŚWIAT