Polskie Radio
Section05

NASA

Misja kosmiczna na Marsa. "Tuż za nim znajdują się bardzo cenne minerały"

Cały świat oszalał na punkcie łazika Perseverance, który 18 lutego wylądował na Marsie. Przygotowania do tej misji trwały latami. - Przy takim lądowaniu musi ze sobą współpracować 1000 osób, ponieważ wszystkie systemy lądownika zazębiają się ze sobą - mówi Artur Bartłomiej Chmielewski z Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA. Dlaczego naukowcom zależy na poznaniu Czerwonej Planety?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Mars kosmos

Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Fascynował ludzkość od dawna. Niegdyś czczony jako bóg wojny, dziś sprawia, że oczy całego świata zwrócone są w jego kierunku z nadzieją na nowe możliwości. Powierzchnia Marsa od kilku dni badana jest przez łazik Perseverance. Czy to mały krok do zasiedlania planety? Na jakie problemy powinni przygotować się ludzie?
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Ołtarzewski Łukasz Ciechański Mars Kolonia kosmos NAUKA społeczeństwo Trójka

Po co nam badanie Marsa?

18 lutego tuż przed godz. 22.00 ważący tonę łazik "Perseverance", czyli "Wytrwałość" zbliżał się do Marsa. Dziś już śle nam zdjęcia (i dźwięki) z Czerwonej Planety. Misja ma na celu poszukiwanie śladów, czy kiedykolwiek istniało tam życie. Na Marsa wysłano także specjalny helikopter, który najpierw ma sprawdzić, czy jest możliwe latanie nad  jego powierzchnią, a w przypadku pozytywnych wyników przeprowadzić pięć lotów.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Mateusz Borkowicz Centrum Nauki Kopernik kosmos Mars STYL ŻYCIA