Polskie Radio
Section05

Rosja

"Rosja może uderzyć w kraje bałtyckie, Syrię albo Ukrainę"

- Nie wiemy, jak zachowa się teraz Putin. Być może zaatakuje w Syrii, być może w krajach bałtyckich, na Ukrainie, a może w Korei - mówi Ryszard Żółtaniecki, wykładowca Collegium Civitas zapytany o konsekwencje wydalenia z Polski rosyjskich dyplomatów. Były polski ambasador w Grecji i na Cyprze jest przekonany, że Rosja na pewno nie ograniczy się tylko do usunięcia polskich i europejskich dyplomatów z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal MSZ Nord Stream 2 Jacek Czaputowicz sankcje TYLKO U NAS

Polska wydala czterech rosyjskich dyplomatów. Opinie

Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich – poinformował minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz. To wyraz solidarności z Wielką Brytanią po próbie zabójstwa Siergieja Skripala. Na podobny gest zdecydowały się m.in. Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone. W Polskim Radiu 24 komentarz Łukasza Polinceusza z Fundacji Pułaskiego, prof. Andrzeja Gila z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dra Marcina Zaborowskiego, byłego szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Jacek Czaputowicz Moskwa

Marek W. zatrzymany. "Król fejsa" pracował dla Rosjan?

Osoba zatrzymana dzisiaj przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji była pracownikiem Ministerstwa Gospodarki, a później - Ministerstwa Energii. Podejrzany był również aktywnym uczestnikiem forów internetowych. - Na jednym z portali społecznościowych udzielał się nawet w grupie, do której należeli dziennikarze, eksperci i politycy zajmujący się energią – informują dziennikarze portalu energetyka24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ABW

"Polski kontrwywiad zadziałał szybko i skutecznie"

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Podejrzany interesował się działalnością ministerstwa energii - poinformowała redakcja "Wiadomości" TVP1. Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie. - Mamy za mało informacji, by uznać, że mamy do czynienia z aktem szpiegostwa - mówi w wypowiedzi dla PolskieRadio.pl Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpieg ABW prokuratura Wojciech Jakóbik

ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Marek W. miał przekazywać informacje o ważnych kontraktach gazowych i decyzjach Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 rzecznik ministra koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn, a także politolog dr Andrzej Anusz (UKSW), ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister (Instytut Jagielloński) i Piotr Maciążek (portal Energetyka24.pl).
Zobacz więcej na temat:  szpieg Ministerstwo Energii Nord Stream 2 bezpieczeństwo energetyczne Stanisław Żaryn Unia Europejska ABW

Zamach na Siergieja Skripala. Będzie wspólna odpowiedź UE?

– Uznaliśmy bezsprzecznie, że za atak na Siergieja Skripala odpowiada Rosja. Jest wysoce prawdopodobne, że w poniedziałek, wspólnie z kilkoma, a może nawet kilkunastoma państwami Unii Europejskiej, odpowiemy zdecydowanie na atak – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W audycji „Północ-Południe” do zapowiedzi szefa polskiego rządu odniósł się dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal Wielka Brytania Unia Europejska Mateusz Morawiecki

Czy Donald Trump wydali rosyjskich dyplomatów z USA?

– Istnieje wiele przesłanek, które potwierdzają, że waszyngtońska administracja może zdecydować się na taki krok – powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Donald Trump zamierza wydalić ze Stanów Zjednoczonych rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi za atak chemiczny w Wielkiej Brytanii. Prezydent USA zgodził się z rekomendacją Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal Władimir Putin Donald Trump USA

Syria: dramat cywilów we wschodniej Ghucie

Każdego dnia we wschodniej Ghucie w Syrii ginie ponad sto osób, w tym wiele dzieci, a setki jest rannych. "To nie wojna, to masakra" - mówią pracujący na miejscu lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych. O dramacie cywilów w Ghucie, a także o tym, czy dochodzi tam do ludobójstwa i na jaką ochronę może liczyć ludność cywilna, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert prawa międzynarodowego dr Marcin Marcinko z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii ONZ

"Nieprzewidywalność jest wpisana w ten reżim"

 - W Rosji coraz więcej zasobów jest kierowanych w kierunku militarnym. Priorytetem nie jest rozwój, innowacje czy edukacja, ale modernizacja armii i zwiększanie zasobów na tym polu. A jak w coś się inwestuje to można się do tego zasobu odwołać. Prawdopodobieństwo niestety rośnie – powiedziała w audycji 7 Dni Wschód była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. O Rosji po wyborach prezydenckich mówiła także politolog Olga Lawrinenko z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Rosji wybory prezydenckie Władimir Putin

NASZ WYWIAD "Nord Stream II pozwala się stabilizować reżimowi Putina"

Trzeba przekazać społeczeństwu, zwłaszcza na Zachodzie, że czeka nas kolejne sześć lat z agresywną Rosją. Wiele zależy od tego, jak duże pole manewru zostawimy Putinowi – mówi portalowi PolskieRadio.pl Stefan Meister z Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik. Analityk ocenił też, że Nord Stream II wywołał duże podziały w UE.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Władimir Putin Nord Stream 2 Niemcy Raport Białoruś Białoruś