Polskie Radio
Section05

Stocznia Gdańska

"Władze PRL nie chciały respektować Porozumień Sierpniowych"

- To, co się stało, wydawałoby się dziś śmieszne. Pretekstem do protestów była podwyżka cen wędlin w bufetach zakładowych. To było samobójstwo dla władzy, załogi fabryk zauważyły zmianę natychmiast. Reakcja społeczna od razu nastąpiła, pierwsze strajki, po 1 lipca 1980 roku, były nieuniknione - wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk, mówiąc o genezie strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność porozumienia sierpniowe Wojciech Roszkowski Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Adrian Klarenbach

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe Solidarność związki zawodowe PRL

Sławomir Cenckiewicz o Sierpniu '80: maksimum, które można było uzyskać

- Jeśli mówimy o tym, że sierpień równa się "Solidarność", że to jest początek powstania "Solidarności", to tkwi to właśnie w wydarzeniach z 16 sierpnia. Wtedy jest proklamowany strajk solidarnościowy, co oznacza że Stocznia Gdańska jest centrum akcji strajkowych - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Sławomir Cenckiewicz historia Polski POLSKA