Polskie Radio
Section05

Trójka

Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Monika Horna-Cieślak Rzecznik Praw Dziecka Rzeczniczka Praw Dziecka psychologia dziecięca psychologia samobójstwo Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej

"Kora – dziecko słońca": muzyczna opowieść o charyzmatycznej artystce w szczecińskim Teatrze Polskim

W szczecińskim Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej, już za kilka dni premiera spektaklu "Kora – dziecko słońca". To muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. O gwieździe, jakiej wcześniej nie było w polskim show-businessie. I jakiej już nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kora TEATR premiera Teatr Polski w Szczecinie Tomasz Miara

Mistrz detalu. Twórczość Zbigniewa Bielaka w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Zbigniew Bielak jest jednym z najbardziej uznanych twórców okładek płyt. Jego prace zdobią m.in. wydawnictwa czołowych zespołów rockowych i metalowych. Z pracami artysty będzie można dokładniej zapoznać się od połowy lutego w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie stanie ekspozycja zatytułowana "Zbigniew Bielak | Mistrz detalu".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Zbigniew Bielak płyta Opole muzeum Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wystawa

"Co niewidoczne, a jednak ważne" - konkurs filmowy Muzeum Powstania Warszawskiego

"Co niewidoczne, a jednak ważne" - to hasło dziewiątej edycji konkursu filmowego #63sekundy, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Inicjatywa zrzesza młodych ludzi, którzy chcą tworzyć i opowiedzieć o tym, co dla nich liczy się w życiu. O szczegółach opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  młodzież Jan Ołdakowski konkurs Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Tomasz Miara

Prywatna sieć 5G na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jakie możliwości daje nowe łącze?

Od lat mówi się, że sieć 5G zrewolucjonizuje relacje człowiek – maszyna. Przesyłanie danych będzie szybkie, a to może przyczynić się do postępu w rozwoju medycyny, transportu czy telefonii komórkowej. Z możliwości łącza od niedawna korzysta Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Uczelnia uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar sieć 5G technologia AGH

Tajemnice w kosmosie – czy powinniśmy bać się asteroid?

Początek roku był wyjątkowo ciekawy dla miłośników astronomii. Naszą planetę w krótkim odstępie czasu minęły dwie, potencjalne groźne i duże asteroidy. Jedna z nich, asteroida 2008 OS7 przeleciała obok Ziemi w ostatni piątek i była na tyle duża, że ewentualna kolizja mogłaby wywołać globalną katastrofę. Czy jest się czego bać? 
Zobacz więcej na temat:  astronomia asteroida kosmos Witold Lazar Przemysław Lis

Schetyna: politycy europejscy uważają, że wojna na Ukrainie ich nie dotyczy, a to nieprawda

- Kwestie bezpieczeństwa wspólnoty europejskiej zależą od tego, w jaki sposób będzie zmieniać się sytuacja na Ukrainie, dlatego Ukraina potrzebuje wsparcia - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Schetyna Beata Michniewicz Polskie Radio koalicja obywatelska Europa Ukraina Rosja Kijów polityka wojna na Ukrainie

Duży kameralny koncert, czyli Matylda/Łukasiewicz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Nie mają jeszcze płyty, ale już na swoje koncerty przyciągają tłumy. Najbliższy koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim miał odbyć się w kameralnej salce, ale zainteresowanie było tak duże, że trafili na główną scenę. Więc zagrają duży kameralny koncert. Duet Matylda/Łukasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA koncert Matylda Damięcka Radek Łukasiewicz Teatr Szekspirowski w Gdańsku Tomasz Miara

My rezygnujemy z prac domowych, Szwedzi wracają do zeszytu i ołówka. Rewolucja czy kontrrewolucja w szkole?

W Polsce ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Równocześnie trwają poszukiwania pieniędzy na "tablety dla ucznia", bo jak się okazało, poprzedni rząd, obiecując je, nie zapewnił finansowania tego programu. Tymczasem w Szwecji władze oświatowe wycofują z przedszkoli i młodszych klas podstawowych tablety. Oznacza to, że wracają tam papierowe książki, zeszyty, kredki i ołówki. Czyżby cyfrowa edukacja była błędem i nadchodziła szkolna kontrrewolucja?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła praca domowa Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka Szwecja szkoła podstawowa Piotr Łodej