Polskie Radio
Section05

Więcej świata

Niedobory gazu w Mołdawii. Ekspert: Rosja chce podpisać kontrakt, ale na swoich warunkach

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w czwartek, że Mołdawia padła ofiarą działań Rosji, która wykorzystuje gaz ziemny jako broń do zastraszania tego kraju. Zapewnił o wsparciu Mołdawii w kryzysie gazowym, jak i po wygaśnięciu kontraktu Mołdawii na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. - Rosja chce podpisać kontrakt z Mołdawią, ale na swoich warunkach - mówi w "Więcej świata" Jakub Pieńkowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Rosja Unia Europejska Gazprom Magdalena Skajewska gaz ziemny energia elektryczna

"Jest o czym rozmawiać". Prof. Żukrowska o spotkaniu unijno-amerykańskim w Pittsburghu

W Pittsburghu w USA odbywa się inauguracyjne posiedzenie unijno-amerykańskiej Rady Handlu i Technologii. - To jest olbrzymia szansa dla obu stron, a zwłaszcza dla Europy, która jest w ograniczonym stopniu konkurencyjna w nowych technologiach - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak na spotkanie zareagowali Francuzi po niedawnym zgrzycie w relacjach z Amerykanami?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Francja USA Unia Europejska handel

Ekspert OSW: Scholz to polityk, który nie ma wiele wspólnego z Europą Środkowo-Wschodnią

Europa zastanawia się, kto zostanie kanclerzem Niemiec i jak zmieni się polityka Berlina. Wiele wskazuje na to, że niemieckim rządem pokieruje lider socjaldemokratów. - Scholz jest politykiem, który z naszym regionem nie ma wiele wspólnego. Jest bliższy Francji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Angela Merkel Niemcy wybory w Niemczech

"Poważny problem w relacjach z USA i Australią". Dr Bonikowska o sytuacji Francji

Liderzy unijnych instytucji chcą wyjaśnień od Australii, a Stanom Zjednoczonym zarzucają brak lojalności. Jest to reakcja na podpisany w ubiegłym tygodniu pakt przez władze w Waszyngtonie, Canberze i Londynie, którego konsekwencją było zerwanie przez Australię kontraktu wartego kilkadziesiąt miliardów euro na dostawę francuskich okrętów podwodnych. - Francuzi usiłują rozszerzyć oddziaływanie swojego niezadowolenia na całą Unię Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Francja Australia Wielka Brytania USA

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Wulkan Cumbre Vieja, znajdujący się na Wyspach Kanaryjskich, ostatni raz tryskał lawą w 1971 roku, zaś kilka dni temu obudził się ponownie. Jego wybuch wywołał w Hiszpanii dyskusję, czy wulkan jest śmiertelnym zagrożeniem, czy jednak atrakcją turystyczną. Wszystko zaczęło się od słów hiszpańskiej minister turystyki Reyes Maroto, która mówiła o niezwykłym spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Hiszpania Wyspy Kanaryjskie wulkan Michał Strzałkowski

Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Rosja Władimir Putin Aleksiej Nawalny

"Bardzo trudna współpraca". Prof. Madajczyk o Trójkącie Weimarskim

W Weimarze doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. - Prób ożywienia zamierającego dość często Trójkąta Weimarskiego było już wiele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Jakie deklaracje padły podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych?
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Francja polityka Paweł Lekki Trójkąt Weimarski Zbigniew Rau

Dr Kowalski: zwiększenie sankcji na Białoruś spowoduje jej większe uzależnienie od Rosji

Przedstawiciele Polski, Litwy i Łotwy mówili w Parlamencie Europejskim, że Białoruś wykorzystuje migrantów i zagraża bezpieczeństwu oraz stabilności Unii. Podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych odbyła się debata na temat sytuacji na granicy zewnętrznej Wspólnoty i wojny hybrydowej przeciwko Unii oraz krajom członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Unia Europejska

Zaniewicz: Rosja przyczyniła się do umocnienia tożsamości narodowej Ukraińców

Ukraina świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości. - Przez te lata Ukrainie udało się zbudować swoją państwowość oraz tożsamość narodową, która tak naprawdę powstawała od zera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nadal jednak nie zwalczono korupcji i wpływu oligarchów na państwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski

"Ryzyko dla całego regionu". Legieć o przejęciu władzy przez talibów

Po tym, jak talibowie zajęli Kabul, około półtora tysiąca afgańskich uchodźców uciekło do Uzbekistanu. - Sąsiednie państwa od samego początku monitorują sytuację w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak państwa Azji Centralnej patrzą na to, co dzieje się tuż obok nich?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie Azja Centralna

"Talibowie są zbyt silni, żeby teraz rzucić im wyzwanie". Krzyżanowski o protestach w Afganistanie

W niektórych miastach Afganistanu, szczególnie na wschodzie kraju, doszło do protestów przeciwko talibom. - Raczej nie zamienią się w iskrę, która podpali Afganistan. Talibowie w tym momencie są zbyt silni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Krzyżanowski, ekspert Warsaw Institute, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i były dyplomata polski w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan talibowie Michał Strzałkowski

"Europa czuje się zdradzona przez Amerykanów". Dr Bonikowska o decyzji Bidena ws. Afganistanu

Państwa europejskie z dużym niepokojem patrzą na wydarzenia w Afganistanie w związku z wycofaniem się wojsk amerykańskich. - Europie towarzyszy poczucie ogromnego rozczarowania Amerykanami. Sytuacja w Afganistanie będzie miała wpływ na relacje unijno-amerykańskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie USA

Ofensywa Talibów w Afganistanie. Jarosław Guzy: klęska administracji Bidena

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu.  - Skala tego wydarzenia, reperkusje, są bardzo poważne - mówi w audycji "Więcej świata" ekspert Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Guzy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki