Polskie Radio
Section05

archeologia

Lubelskie: denary, krajcary i ołowiane plomby - zabytkowe znalezisko w okolicach Krasnobrodu

Denar z czasów Rudolfa II Habsburga z 1612 roku, miedziane krajcary austro-węgierskie czy ołowiana plomba handlowa z Rosji Carskiej z przełomu XIX i XX wieku - to tylko niektóre znaleziska odkryte w okolicach Krasnobrodu w województwie lubelskim. Odkrycia dokonał Leszek Miszczyszyn współpracujący z zamojską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA lubelskie odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Nea Pafos. Jak funkcjonowała antyczna metropolia?

Nea Pafos powstało w czasach hellenistycznych, na przełomie IV i III wieku p.n.e. i było zamieszkiwane do połowy I tys. n.e., pełniąc funkcję głównego ośrodka - stolicy wyspy. Zrozumienie tego jak wyglądały i funkcjonowały antyczne metropolie ułatwiają cyfrowe, trójwymiarowe rekonstrukcje starożytnych miast. Taki projekt kończą właśnie specjaliści z trzech polskich uczelni. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Katarzyna Mirgos Cypr Ewdoksia Papuci-Władyka

Ślady bytności starożytnych Hellenów. Dlaczego przybywali w odległe krainy?

Podróżując po krajach śródziemnomorskich - nie tylko europejskich, ale także bliskowschodnich czy afrykańskich - znajdujemy ślady bytności starożytnych Hellenów. Zasięg ich cywilizacyjnych wpływów był imponujący, choć nigdy Grecy nie stworzyli jednolitego państwa. Jak zatem udało im się zachować grecką tożsamość oraz poczucie kulturowej wspólnoty?
Zobacz więcej na temat:  starożytność starożytna Grecja Katarzyna Kobylecka Grecja

Spektakularne odkrycie archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli potężne, liczące cztery kilometry długości panele sztuki naskalnej oraz elementy architektury z dwunastego i trzynastego wieku, znajdujące się Parku Narodowym Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Ich odkrycie rzuca nowe światło na historię Indian z plemienia Pueblo, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Jagielloński NAUKA Indianie Trójka Piotr Firan