Polskie Radio
Section05

archeologia

Okruchy antyku na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

- Jako licealiście na lekcjach historii brakowało mi przedstawienia pradziejów ziem polskich. Ciekawiło mnie, co działo się przed chrztem Polski, dużo wcześniej. Tą wystawą chciałem pokazać, że nasze ziemie nie były białą plamą, a Imperium Rzymskie interesowało się tymi terenami - mówił w Dwójce dr Wojciech Rajpold z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, kurator wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
Zobacz więcej na temat:  wystawa starożytność Sandomierz Jakub Kukla Dwójka muzeum

Indianie Pueblo. Odkrycia polskich archeologów na Mesa Verde

Indianie Pueblo żyli na południowym zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami, uprawiali kukurydzę, dynię i fasolę. Początkowo mieszkali w prymitywnych domostwach – półziemiankach, ale od VII wieku n.e. zaczęli wznosić imponujące, wielopiętrowe budynki pod nawisami ścian kanionów. Tworzyli także galerie naskalnych rysunków.
Zobacz więcej na temat:  Indianie Katarzyna Kobylecka

Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga

W czasie prac pogłębieniowych prowadzonych w basenie portowym we Włocławku z dna rzeki wydobyto zabytkowy, niezwykle rzadki miecz. Mimo że pokryty grubą warstwą rdzy, jest jak na swój wiek w doskonałym stanie. Przekazany w ręce toruńskich archeologów, zostanie poddany konserwacji. Potem trafi do muzeum, choć jeszcze nie wiadomo którego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski Wikingowie średniowiecze zabytki Wisła Włocławek Witold Lazar Trójka