Kultura

Hans Kloss powraca na ekrany. 23 sekrety agenta J-23

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 07:59
Jak Orkiestra Polskiego Radia pomogła pierwszemu polskiemu szpiegowi? Czy w książce telefonicznej istnieje prawdziwy Hans Kloss? Zdradzamy sekrety kultowej postaci.

Od dzisiaj w kinach "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć". W filmie Patryka Vegi zagrali ci sami aktorzy: Emil Karewicz i Stanisław Mikulski. Obaj panowie mają już 80 lat, a na ekranie znów ścigają się z bronią w ręku i podrywają dziewczyny...

Na pewno pamiętają niejedno z planu filmowego serialu z lat 60. i mają niejedną historię do opowiedzenia o współpracy z Patrykiem Vegą. Zebraliśmy dla Państwa 23 najciekawsze informacje o tej kultowej produkcji:

1. W powstawaniu serialu "Stawka większa niż życie" swój udział miało Polskie Radio. Genialną muzykę Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza nagrywali w latach 60. muzycy z radiowej orkiestry w studiach przy ul. Malczewskiego i przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Grali późno w nocy, gdy ustawała już produkcja radiowa.

2. "Duduś" Matuszkiewicz komponował widząc już zmontowane fragmenty serialu. Kultowa jest jazzowa czołówka, w której łączy się zarówno motyw liryczny, jak i motyw akcji.



3. Pod scenariuszem serialu podpisywał się Andrzej Zbych (to pseudonim, piszących razem, Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana).

4. Scenarzyści napisali po latach także historię wykorzystaną w filmie Patryka Vegi, gdzie Kloss z Brunnerem ścigają się, kto pierwszy odnajdzie Bursztynową Komnatę.

5. Początkowo serial miał zakończyć się śmiercią głównego bohatera. Postać Klossa wzorowana jest na dwóch postaciach: bohaterze powieści sensacyjnych, radzieckim podporuczniku Gonczarence i agencie Jamesie Bondzie (a szczególnie na filmie "Doktor No" z 1962 roku).

6. W języku potocznym mówi się: "Nie ze mną te numery, Brunner", choć w serialu tekst brzmi: "Takie sztuczki nie ze mną, Brunner".

7. "Stawka większa niż śmierć", film Patryka Vegi również pełen jest mających potencjał hasełek. W pewnym momencie komunistyczny aparatczyk pyta wprost: "Kloss, pomożecie?".

8. Kręcąc serial zużyto podobno 30 tys. metrów taśmy, co odpowiada metrażowi 12 filmów fabularnych.

9. Kręcenie "Stawki" było bardzo dużym wyzwaniem logistycznym. Plany filmowe porozrzucane były po całym kraju. Ekipa filmowa w latach 60. filmowała w Łodzi, Gdyni, Krakowie, Warszawie i w Wrocławiu ( to miasto udawało Berlin).

10. Przy tak ogromnej i realizowanej w krótkim czasie produkcji, błędy były nieuniknione. Oprócz omyłek rzeczowych, uważny widz dostrzeże także np. autobus Jelcz, który w jednej ze scen stoi zaparkowany na ulicy.

11. Patryk Vega kręcił "Stawkę większą niż śmierć" m.in. na zamku w Malborku, w latarni morskiej w Czołpinie i na terenie jednostki 2 Pułku Saperów w Kazuniu.

12. Serial telewizyjny powstał po sukcesie czternastoodcinkowego widowiska teatru telewizji.



13. W drugim odcinku serialu "Kontakt z Gdańską" następuje bardzo skomplikowana wymiana haseł i odzew. Kloss z łącznikiem (w tej roli reżyser Andrzej Konic) rozmawia w ten deseń: "W zeszłym roku o tej porze padał deszcz.", "Deszcz ze śniegiem".

14. Do języka potocznego przedostało się hasło, którym Kloss kontaktuje się z francuskim ruchem oporu: "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle". Serialowi Francuzi odpowiedzieli: "Zuzanna lubi je tylko jesienią. Przysyła ci świeżą partię".

15. To nie pierwszy raz, gdy Hans Kloss występuje na dużym ekranie. W kinach w roku 1969 prezentowano 12 odcinków serialu w sześciu dwuodcinkowych zestawach.

16. W serialu zagrało łącznie około 700 aktorów. Andrzej May miał początkowo grać Klossa, ale odmówił.

17. J-23, tak w epoce Gierka mówiło się na wino jabłkowe za 23 złote.

18. Kloss to nazwisko, które wybrane zostało na chybił-trafił z książki telefonicznej Berlina.

19. Sukces serialu pociągnął za sobą wydanie w krótkim czasie serii komiksowej o przygodach Hansa Klossa. Rysownicy wzorowali się na klasycznych, amerykańskich
komiksach przygodowych.

20. W latach 80. i 90. działał punkowy zespół "Dzieci Kapitana Klossa". Śpiewali "Pieśń o bohaterze" z tekstem: "Hans Kloss / Wszystkich szpiegów to jest boss / W serca wroga straszny cios / Marny wszystkich wrogów los".



21. Serial emitowany był w byłej Jugosławii, sygnał odbierano także w Albanii i w Grecji. Sporą popularność Hans Kloss zdobył w Ameryce Południowej i w Mongolii.

22. Pomysłodawcą serii i autorem pierwszego odcinka był Janusz Morgenstern. Reżyser oceniał, że na całym świecie serial mógł trafić nawet do miliarda ludzi.

23. Patryk Vega przyznaje w Czwórce, że jak był mały bawił się na podwórku w "Stawkę", ale wcielał się przeważnie w Brunnera. - Starałem się nie zagłuszyć w sobie tego dzieciaka, który kiedyś biegał z plastikowym karabinem i traktować go jako paliwo napędowe do zrobienia tego filmu - mówi reżyser.

 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni