Historia

Pierwsze Muzeum Narodowe na ziemiach Polskich

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 06:00
Sukiennice na Rynku Głównym w Krakowie to pierwsza siedziba Muzeum Narodowego, powstałego jeszcze kiedy Polska była w niewoli pod zaborami. Galerię otwarto 130 lat temu.
Audio
  • 120 lat Muzeum Narodowego w Krakowie. Archiwalna audycja Jerzego Swalskiego z 5.11.1999 roku
Kraków, Sukiennice przy Rynku Głównym (1946). foto: PAP
Kraków, Sukiennice przy Rynku Głównym (1946). foto: PAP

11 września 1883 roku z okazji 200-lecia odsieczy wiedeńskiej w budynku krakowskich Sukiennic otwarto Muzeum Narodowe.
Muzeum skarbem uczuć narodowych
Muzeum Narodowe w Krakowie jest to pierwsze muzeum, które nosiło tytuł "narodowego”. W czasie otwarcia pierwszej wystawy ówczesny dyrektor Władysław Łuszczkiewicz powiedział: "Chcemy mieć to muzeum nasze pocieszycielem w chwilach zwątpienia w prace własne. Chcemy by było ono skarbem narodowych uczuć, by urok i piękno tu zorganizowanych dzieł sztuki siał zgodę, miłość i łączył nas”.
Pierwsze narodowe muzeum Polaków na ziemiach polskich, podzielonych wówczas pomiędzy zaborcami, powołała Rada Miasta Krakowa 7 października 1879 roku.
- Określenie "narodowe” oznaczało przede wszystkim to, że będzie ono poświęcone kulturze i sztuce narodowej Polskiej. Po drugie, że jest sprawą całego narodu tj. Polaków żyjących pod zaborami, jak i tych, którzy byli na emigracji. I po trzecie, że jest to dzieło Polaków, narodu, a nie zaborczego rządu w Wiedniu – mówi obecna dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.
Muzeum na początku miało swoje miejsce w Sukiennicach w samym sercu Krakowa, potem kolejno przybywały do muzeum oddziały. Z czasem w Polsce powstały też inne muzea, które zyskały nazwę "narodowe”.
Muzeum dziełem narodu
Sale muzealne, które urządzono na górnych kondygnacjach Sukiennic szybko zapełniły się dziełami sztuki, głównie darami artystów i kolekcjonerów, którzy często oddawali cały dorobek swojego życia. Pierwszym dziełem przekazanym miastu Krakowowi był obraz "Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego.

"Pochodnie
"Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego, foto: wikipedia/Dmitry Rozhkov/dp

Muzeum jako narodowe zbierało pieniądze na zakupy czy na pozyskanie obiektów prowadząc kwestę publiczną. To dzięki jednej z takich kwest w Sukiennicach znalazło się wielkie płótno Jana Matejki "Kościuszko pod Racławicami”.
- Zasoby naszego muzeum obejmują dzieła od starożytności do sztuki współczesnej – opowiada Zofia Gołubiew. – Wydaje mi się jednak, że sercem tego muzeum jest właśnie sztuka polska, malarstwo, rzeźba, bogate zbiory rzemiosła artystycznego, militariów oraz tkanin.
W niepodległej Polsce zrobiło się ciasno w Sukiennicach w związku z czym podjęto kolejny narodowy wysiłek, aby zbudować gmach główny Muzeum Narodowego. W 1934 roku położono kamień węgielny pod budowę nowej siedziby. Przerwaną wybuchem drugiej wojny światowej budowę kontynuowano i zakończono ostatecznie dopiero w 1992 roku. Liczące kilkaset tysięcy zbiory gromadzone są i prezentowane również w oddziałach Muzeum, których w samym Krakowie jest dziewięć.
Muzeum w nowej odsłonie
Niedawno pierwszą siedzibę Muzeum Narodowego w Krakowie, które przetrwało zabory, dwie wojny światowe oraz okres PRL-u, poddano gruntownemu remontowi i modernizacji. Na czas remontu eksponaty przeniesiono na Zamek Królewski w Niepołomicach. Było to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne, szczególnie jeśli chodzi o płótna mające 30 metrów kwadratowych np. "Hołd Pruski” Jana Matejki.
- Takich płócien nie można wynosić tak jak są rozpięte na krosnach. Trzeba je było zwijać na specjalne wałki, wkładać i zabezpieczać w skrzyniach, a dodatkowo zabytkowe Sukiennice mają klatkę schodową, w której nie mieszczą się tak duże obiekty. Potrzebna była specjalna droga ewakuacyjna, dźwig na płycie Rynku Głównego i dopiero w ten sposób te obiekty wyjeżdżały i szczęśliwie wróciły do Sukiennic – mówił konserwator dzieł sztuki Janusz Czop.
Projekt "Nowe Sukiennice” trwał od 31 sierpnia 2006 roku do 3 września 2010 roku.
- Idea "Nowych Sukiennic” polegała na tym aby wyremontować ten najważniejszy po Wawelu budynek niesakralny w Krakowie, znajdujący się w samym sercu miasta. Chodziło o to, by odnowić naszą pierwszą siedzibę – mówiła Zofia Gołubiew.
mk

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Kraków muzeum
Czytaj także

Hejnał mariacki. Najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 05:45
- Jest to jakaś niesłychanie urocza melodia. Powtarzający się motyw z tym nagłym urwaniem ma w sobie coś, co w jakiejś mierze symbolizuje całą Polskę - mówił architekt prof. Wiktor Zin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzwon Zygmunta - król polskich dzwonów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 05:55
Według podań głos "Zygmunta" rozwiewa chmury i przynosi słoneczną pogodę, a panna, która dotknie jego serca, wkrótce wyjdzie za mąż.
rozwiń zwiń