Polskie Radio
Section05

atom

Kiedy pierwszy reaktor atomowy zacznie działać w Polsce? Znamy opinię wiceprezesa GEH

Firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) zakłada, że pierwszy reaktor BWRX-300 u polskiego klienta zacznie działać w 2029 r. - zapowiedział wiceprezes GEH David Sledzik. Pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie, operator planuje dostać licencję na eksploatację w 2028 r. Technologią typu BWRX, czyli małymi reaktorami zainteresowany jest PKN Orlen, który je zamówił w koncernie Synthos.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektrownia atomowa PKN Orlen energetyka

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Szef MAEA ostrzega: sytuacja jest ekstremalnie poważna

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi alarmuje, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą", a każdego dnia zagrożenie narasta. Elektrownia została opanowana przez Rosjan, którzy nie dopuszczają do niej międzynarodowych ekspertów. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja elektrownia atomowa energia atomowa wojna na Ukrainie

Zaporoska Elektrownia Jądrowa w rękach Rosjan. Szef MAEA ostrzega: sytuacja jest ekstremalnie poważna

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi alarmuje, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą", a każdego dnia zagrożenie narasta. Elektrownia została opanowana przez Rosjan, którzy nie dopuszczają do niej międzynarodowych ekspertów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 elektrownia atomowa

Czy Niemcy chcą elektrowni atomowych? "Narasta strach przed brakiem prądu"

Siedmiu na 10 Niemców jest za dalszym działaniem trzech ostatnich pracujących w RFN elektrowni atomowych. Zwolennikami tego rozwiązania jest nawet większość wyborców partii Zielonych; 54 proc. z nich chce, by reaktory jądrowe funkcjonowały dłużej, aby kraj mógł przetrwać kryzys energetyczny – wynika z sondażu ośrodka INSA dla "Bild am Sonntag".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy elektrownia atomowa GOSPODARKA

ANALIZA Inwestycje w energetykę albo drogi prąd od sąsiadów. Energia atomowa może być jedynym rozwiązaniem

Rosnące zapotrzebowanie polskiej gospodarki na prąd, unijna polityka klimatyczna nakazująca zamykanie kopalni węgla i wojna na Ukrainie to tylko niektóre z zagrożeń dla systemu energetycznego. Polsce potrzebne są nowe rozwiązania w zakresie wytwarzania energii. I to od zaraz. Przyglądamy się inwestycjom w krajowy system energetyczny i sprawdzamy, co trzeba zrobić w celu poprawy bezpieczeństwa dostaw prądu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel gaz ziemny węgiel POLSKA Niemcy

TYLKO U NAS Niemcy zamykają elektrownie atomowe. Wiech: zamach na bezpieczeństwo energetyczne Europy

- W Niemczech bezpieczne i czyste jednostki generujące bardzo dużo bezemisyjnej energii elektrycznej mają być zamknięte do końca roku. W dobie największego od 50 lat kryzysu energetycznego. To jest zamach na bezpieczeństwo energetyczne Europy - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energii i klimatu, wiceszef serwisu Energetyka24).
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energia atomowa energetyka Niemcy Europa Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD ŚWIAT

Kłamstwa Berlina ws. energii jądrowej. Nowe fakty wychodzą na jaw

Szwedzki inżynier jądrowy Simon Wakter punktuje kłamstwa niemieckiego rządu w sprawie atomu. "Wszystko wskazuje na to, że rząd w Berlinie wprowadził swoich obywateli w błąd w kwestii możliwego przedłużenia pracy elektrowni jądrowych, dążąc do zamknięcia jednostek bez względu na koszty i ryzyka" - opisuje portal energetyka24.com powołując się na analizę naukowca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy energetyka GOSPODARKA energia atomowa Berlin Olaf Scholz

Zgoda UE na wykorzystanie atomu i gazu w "zielonej transformacji" daje podstawy do budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Założenie, że energetyka nadal będzie się opierać głównie na węglu jest błędne, ale także założenie że bez atomu i gazu uda się osiągnąć cele "Fit for 55" tylko dzięki OZE, to także jest utopia. Te postawy są efektem zaostrzenia się sporu w UE o przyszłość OZE, a wojna na Wschodzie tylko uwypukliła te dwa skrajne poglądy - powiedział Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska OZE zielona energia gaz ziemny wodór

Taksonomia UE. Jakub Wiech: ważny krok w kierunku racjonalizacji kwestii transformacji energetycznej

- Myślę, że to sukces UE i bardzo ważny krok w kierunku racjonalizacji podejścia do transformacji energetycznej Wspólnoty. W obecnej sytuacji geopolitycznej odrzucenie energetyki jądrowej byłoby strzałem w kolano - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech (Energetyka24), odnosząc się do decyzji europarlamentu ws. taksonomii unijnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT energetyka Jakub Wiech gaz Parlament Europejski