Polskie Radio
Section05

emerytura

Eksperci: w 2014 r. z OFE zabrano 153 mld zł, Polacy stracili zaufanie do systemu emerytalnego na lata

Zabranie pieniędzy Polaków z OFE i ich częściowy transfer do ZUS nie miały na celu ratowania naszych oszczędności emerytalnych, lecz finansów publicznych - stwierdził w audycji "Rządy Pieniądza" Krzysztof Bocian, analityk Wise Europa. Wskazał też na problem znacznego pomniejszenia kapitałowej części systemu emerytalnego, a ta będzie nam coraz bardziej potrzebna. Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan stwierdził, że na zabraniu środków z OFE Polacy nie stracili, bo był to czas słabej koniunktury i niskiej stopy zwrotu, ale faktycznie nadwątlone zostało zaufanie do systemu emerytalnego jako takiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja OFE ZUS

Reforma OFE miała poprawić w oczach UE stan finansów państwa. Spowodowała utratę zaufania do systemu emerytalnego

Pierwsza reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych miała miejsce w 2014 roku i to wtedy ponad 50 procent środków przyszłych emerytów zostało przeniesionych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawiło to wskaźniki zadłużenia budżetu państwa, ale czy wpłynęło na poprawę całego systemu emerytalnego?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki OFE oszczędności PPK społeczeństwo POLSKA

Eksperci: więcej zapłaconych składek do ZUS to efekt inflacji i wzrostu płac

Choć łącznie zapłaciliśmy w 2022 roku ponad 50 mld więcej składek do ZUS to nie oznacza to, że wzrosła relacja naszych składek do dochodów. Udział ten jest zbliżony to tego sprzed ośmiu lat - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu. Zdaniem prof. Michała Mackiewicza z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, nasze obciążenia podatkowe rosną, bo finansowane są z nich rozmaite działania prospołeczne rządu. Stwierdził też, że należałoby zadbać raczej dofinansować o usługi publiczne niż te transfery finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus inflacja finanse publiczne ZUS

Ile Tusk zabrał z OFE? Odpowiedź lidera PO może zaskoczyć, a nawet wzbudzić uśmiech politowania

- Uratowałem pieniądze, które leżały w OFE. Stracilibyście, gdyby dalej tam leżały - stwierdził w środę Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Tymczasem kilka lat temu, kiedy jego rząd likwidował fundusz, przekonywał, że "pieniądze, które są w OFE nie są własnością Polaków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk OFE kampania wyborcza wybory parlamentarne PO Platforma Obywatelska polityka fundusz emerytalny ZUS

Wiceminister rodziny: 14 emerytura nie wymaga dodatkowych formalności w ZUS

W projektowaniu budżetu na rok 2024 zakładamy, że roczny poziom bezrobocia nie będzie większy niż 5,2 % - powiedział Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej komentując rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu szacowane przez GUS na 5 procent i 2,7 % przez unijny Eurostat, w programie "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.     
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Ministerstwo Rodziny Stanisław Szwed

Eksperci: 14 emerytury są moralnie uzasadnione, ale rodzą pytania o spójność systemu

14 emerytury mają społeczny sens, bo seniorzy nie żyją na wysokim poziomie. Ale z drugiej strony dodatkowe świadczenia naruszają system, który uzależnia wysokość emerytury od kwoty zebranych składek. Nie zachęca to do odkładania na emeryturę, bo je otrzymują także ci, którzy celowo unikali płacenia składek jak np. celebryci albo przedsiębiorcy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowym PKO BP i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Intitiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS turystyka senior

14. emerytury. Prezydent i premier odwiedzili dom seniora. "Obóz PiS dokonał rewolucji godnościowej"

- W poniedziałek wchodzi w życie ustawa wprowadzająca na stałe 14. emeryturę. W 2020 r., kiedy ta ustawa wchodziła w życie po raz pierwszy, nie byliśmy przekonani, czy polskie państwo udźwignie to obciążenie. Okazało się, że udźwignęło - powiedział w poniedziałek w Woli Karczewskiej prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza wybory parlamentarne regiony Mazowsze mazowieckie Andrzej Duda Mateusz Morawiecki senior