Polskie Radio
Section05

gaz ziemny

Gazprom wycofał wezwanie PGNiG na arbitraż. Rzekomo sporna kwestia została zamknięta

Gazprom wycofał wezwanie PGNiG na arbitraż dotyczący wypłaty dywidend z zysków spółki EuRoPol Gaz oraz w sprawie naruszenia przysługujących rosyjskiemu koncernowi praw, wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego w EuRoPol Gazie. Arbitraż przy Izbie Handlowej w Sztokholmie poinformował o umorzeniu postępowania na skutek wycofania przez rosyjski koncern wezwania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PGNiG Gazprom arbitraż

Wojna na Ukrainie napędza inflację w całej Europie. PIE: najmocniej podrożeją żywność i energia

Konflikt zbrojny na Ukrainie przełoży się na wzrost inflacji. Średnioroczny wzrost cen w 2022 r. w Polsce sięgnie 10,8 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najmocniej podrożeją żywność i energia; ucierpi też eksport i import. Jak zwrócono uwagę w raporcie "Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę", wojna oznacza m.in. długofalowe konsekwencje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wojna 2022 pkb strata eksport import Unia Europejska ropa naftowa

Sankcje wobec Rosji. Paweł Sałek: muszą być realizowane przez całą UE

- Bezpieczeństwo energetyczne, dostaw surowców jest wykorzystywane w tym konflikcie, następuje manipulacja cenami. Szybkie odejście od wszelkich paliw kopalnych nie jest w tym momencie możliwe, od tych z kierunku wschodniego jest jednak możliwe i powinniśmy iść w tę stronę - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA węgiel Paweł Sałek Magdalena Złotnicka

Niemcy: oddziały Gazpromu i Rosnieftu do wywłaszczenia? Nowe informacje w sprawie

Niedobór ropy naftowej i gazu zmusza rząd niemiecki do działania. Minister gospodarki Robert Habeck rozważa obecnie nawet wywłaszczenie i nacjonalizację niemieckich spółek zależnych rosyjskich koncernów energetycznych Gazpromu i Rosnieftu, informuje dziennik "Handelsblatt".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna ropa naftowa sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Niemcy Rosja Gazprom

Eksperci: polskie decyzje o odchodzeniu od rosyjskich surowców nie dadzą liczących się efektów bez europejskiej solidarności

Za swoje bezpieczeństwo będziemy musieli płacić więcej. Taki skutek może mieć odejście od węgla, ropy i gazu z Rosji. Firmy muszą godzić się z tym, że nie zrealizują większych zysków przez swoją obecność w tym kraju. Z drugiej strony wiele zależy od decyzji Unii Europejski, która może obniżyć koszty transformacji energetycznej. Na pewno jednak bez europejskiej solidarności efekt odważnych polskich decyzji będzie mierny - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytut Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz z Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa Rosja wojna 2022

ANALIZA Plan budżetowy Bidena. Rekordowe wydatki na wojsko, pomoc dla Ukrainy i nowe podatki

Prezydent USA Joe Biden przedstawił w poniedziałek Kongresowi plan budżetowy o wartości 5,79 bln dolarów, który przewiduje rekordowe wydatki na wojsko i dalszą pomoc dla Ukrainy, przy jednoczesnym podniesieniu podatków dla miliarderów i firm oraz obniżeniu deficytu budżetowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel ropa naftowa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022

Putin grozi wstrzymaniem dostaw gazu. Postawił rublowe ultimatum i dał czas do jutra

Władimir Putin podpisał dekret o rublowych rozliczeniach za dostawy gazu. Moskwa będzie domagała się opłat w rosyjskiej walucie od tzw. nieprzyjaznych państw. Na liście rosyjskiego MSZ są kraje Unii Europejskiej, w tym Polska oraz Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Albania, Kanada i Islandia. Dekret ma obowiązywać od 1 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin energetyka GOSPODARKA