Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Spór na linii Polska-Izrael. „To katastrofa dyplomatyczna”

- Zgodnie z ustawą dotyczącą obozów śmierci trzeba będzie aresztować premiera Izraela, który pisze na Twitterze, że Polska jest winna Holokaustu. To kompletne bzdury, ale te kompletne bzdury kosztują nas dyplomatycznie już teraz. Sytuacja, w której najważniejszy polityk w Izraelu mówi takie rzeczy o Polsce, jest katastrofą dyplomatyczną – powiedział w Debacie Poranka Marek Nowak z Zielonych Wiadomości. Kryzys dyplomatyczny między Polską a Izraelem komentował również Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Benjamin Netanjahu Izrael Holokaust historia Polski Piotr Nisztor

"Nie było polskich obozów koncentracyjnych"

- Źle oceniamy fakt, że doszło do napięcia na linii Izrael-Polska. Zarówno Polska, jak i Izrael były ofiarami II wojny światowej i dziś trwa spór między tymi, którzy zostali poszkodowani w tej strasznej tragedii – powiedział w audycji 24 Pytania rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak. Odniósł się także do wyników najnowszych sondaży poparcia dla partii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael PSL historia Polski Benjamin Netanjahu Żydzi

Izrael przeciwny nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze

Nowelizacja ustawy o IPN dotycząca kar za „polskie obozy śmierci” nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa - podkreślił w niedzielnym komunikacie IPN. Instytut zapewnia, że przepisy służą walce z zakłamywaniem historii i bezczeszczeniem pamięci o ofiarach. O sporze między Polską a Izraelem wokół zakazu używania terminu „polskie obozy zagłady” mówili w audycji Północ-Południe Bronisław Wildstein (publicysta „Sieci” i członek Kolegium IPN) oraz prof. Wiesław Wysocki (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Izrael Żydzi Holokaust historia Polski IPN Bronisław Wildstein

"Dość oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie"

„Nie będzie zmian w ustawie o IPN, nie zaplanowano spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ambasador Izraela” - powiedziała w niedzielę rzecznika rządu Joanna Kopcińska. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek potwierdziła, że nie będzie zmian w nowelizacji ustawy, dodając, że „mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie”. O nieporozumieniach na linii Izrael-Polska mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Żydzi judaizm Yad Vashem Mateusz Morawiecki historia Polski Łukasz Warzecha

Londyn. Zaproszenie na wystawę poświęconą Irenie Sendler

Od środy w londyńskiej galerii Twelve Star, oglądać można wystawę historyczną poświęconą Irenie Sendler. Kilkanaście paneli pełnych zdjęć i anglojęzycznych napisów przybliża losy polskiej Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Wernisaż wystawy relacjonował w audycji Polacy w Świecie londyński korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust Londyn historia Polski Irena Sendler

Spór z Izraelem. „To okazja, by pokazać, kto był ofiarą wojny”

„Półtora roku temu po zaprezentowaniu założeń nowelizacji ustawy o IPN były dwa spotkania, ambasador Izraela zgłaszała wątpliwości, wykonano gest w stronę izraelską, potem przez rok nikt nie zgłaszał wątpliwości” - powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwośc Patryk Jaki. „To nie jest ustawa przeciw Izraelowi” - dodał. O sporze nt. „polskich obóz śmierci” mówił w audycji Gorący Temat politolog dr Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sprawę komentował też w PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael Żydzi judaizm Auschwitz Yad Vashem

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Dwie daty

W tle sporu z władzami Izraela o ustawę zakazująca używania sformułowania "polskie obozy śmierci" toczy się dyskusja o ustanowienie święta honorującego Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapowiedział w Sejmie poparcie rządu dla tej idei. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Jarosław Sellin Żydzi

Kto odpowiada za Holokaust? "Liczby zatrważają"

W sobotę mija 73. wyzwolenia przez Armię Czerwoną nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Körbera tylko 59 proc. młodych Niemców ma świadomość, że Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem zagłady. O świadomości historycznej Holokaustu wśród Niemców mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Wójcik z Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Niemcy Auschwitz Reduta Dobrego Imienia Żydzi

„Dziewczęta z Auschwitz” Sylwii Winnik

Kobiety stanowiły ok. 30 proc. wszystkich więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz-Birkenau. Trafiały tam z całej Polski i innych krajów. Pierwszy kobiecy transport dotarł do obozu 26 marca 1942 roku. Już miesiąc później przybyły tam transporty Polek z więzień w Krakowie i Tarnowie. O wspomnieniach kobiet, które przeżyły piekło Auschwitz-Birkenau, mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki „Dziewczęta z Auschwitz” Sylwia Winnik.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz historia Polski Niemcy literatura