Polskie Radio
Section05

inflacja

Prof. Ancyparowicz: postawa wyczekiwania RPP w czasie niepewności co do gospodarczych decyzji przyszłego rządu

Ze względu na niepewność nie tylko co do sytuacji międzynarodowej, ale także co do wewnętrznych decyzji politycznych odnoszących się do VAT na żywność, cen energii czy nowelizacji budżetu, RPP zasadnie przyjmuje postawę wyczekiwania i ani nie obniża, ani nie podwyższa stóp procentowych. Nie sądzę jednak, żeby trwało to cały przyszły rok. Inflacja stopniowo spada, więc stopy procentowe w trakcie 2024 r. zostaną jednak raczej obniżone - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i doradca prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

PR24 Ataki na prezesa NBP. Prof. Krysiak: budzi to zaniepokojenie wielu instytucji na świecie

- Jest tu duży potencjał do niepewności, działania, które być może nasilą się ze strony nowego rządu (…) i które mogą oddziaływać na wzrost inflacji. Także te, które dotyczą ataku na niezależne instytucje, jakimi są NBP i RPP - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana), który wraz z dr. Arturem Bartoszewiczem (SGH) komentował wystąpienie prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Rada Polityki Pieniężnej NBP Adam Glapiński

Eksperci: gospodarka rośnie, inflacja zbyt słabo odpuszcza, ale wakacje kredytowe są już zbędne

W pierwszej połowie roku ocieraliśmy się o recesję. Teraz widać wyraźnie, że nasz PKB odbija i będzie piął się w górę przez kolejny rok. Zapowiadane są podwyżki wynagrodzeń, więc i konsumpcja będzie rosła. Może też wzrosnąć chęć zaciągania nowych zobowiązań. Cały czas oczywiście istotna jest wysokość stóp procentowych, które biorąc pod uwagę inflację uporczywie utrzymującą się na podwyższonym poziomie zapewne pozostaną na niezmienionym poziomie przez kolejne miesiące. Wakacje kredytowe nie powinny być już dłużej utrzymywane - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe pkb

Eksperci: VAT i ceny energii to czynniki niepewności w kwestii inflacji

Być może stopy procentowe przez dłuższy czas, nawet cały przyszły rok, pozostaną na obecnym poziome. Będzie to zależało od inflacji, która przestaje spadać, a jej przyszłość zależy chociażby od takich czynników jak wysokość VAT na żywność czy ceny energii i paliw. Na ten moment jest zbyt wiele niepewności w tych kwestiach. Dyskusja wokół ustawy o cenach energii, która zyskała miano lex wiatrak, dodatkowo utrudnia sytuację - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT ceny paliw ceny energia elektryczna żywność

GUS poda dane na temat inflacji w listopadzie. Ekonomiści: okres szybkiego spadku mamy już za sobą

W opinii ekonomistów inflacja w listopadzie wyniesie 6,6-6,7 proc. Pozostanie więc na takim samym poziomie jak w październiku, choć według niektórych może nieznacznie wzrosnąć. Przyczyną mogą być ceny żywności, które wzrosły w ujęciu miesięcznym drugi raz z rzędu, oraz ceny paliw. W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji w listopadzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Główny Urząd Statystyczny ekonomia Rada Polityki Pieniężnej ceny

"Konsumpcja i solidne inwestycje". OECD prognozuje odbicie PKB Polski w 2024 r.

Realne PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 proc. w 2023 r. ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflacją i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 r. wzrost powinien odbić do 2,6 proc. - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. W 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu realnego PKB na poziomie 2,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne OECD pkb deficyt budżetowy dług publiczny rynek pracy

Eksperci: zerowy VAT i blokowanie cen energii w 2024 r. raczej zostaną utrzymane

Wiele wskazuje na to, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany. Ceny energii mogą być wtedy podwyższane, ale stopniowo. Nikt nie zechce wziąć na siebie odium znacznych podwyżek cen życia obywateli i wzrostu inflacji, którą rezygnacja z tarczy antyinflacyjnej by spowodowała. A co do handlu w niedzielę, to czeka nas dyskusja w tej sprawie, bo zwiększyłoby to obroty firm, a więc i przychody budżetu z podatków. Zapewne potrzebne byłyby wówczas osłony dla pracowników tego sektora - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński, z WSB Merito i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę vat

Eksperci: Polska liderem wzrostu gospodarczego dzięki eksportowi i konsumpcji

Doskonałe dane na temat polskiej gospodarki płynące z OECD cieszą, ale kolejne kwartały stoją pod znakiem zapytania. Na wzrost PKB ma wpływ eksport, mimo pojawiających się problemów. Polacy nie zdecydowali się bowiem na radykalne ograniczenie konsumpcji. Ale ewentualna podwyżka VAT na żywność i uwolnienie cen energii mogą przerwać ten pozytywny trend - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie eksport pkb kredyt mieszkaniowy OECD

Eksperci: dobra sytuacja na rynku pracy pozwala Polakom patrzeć w przyszłość z większym optymizmem

Polscy konsumenci z coraz większym optymizmem patrząc w przyszłość. Cenią sobie dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń przewyższający już inflację. Czekają oczywiście na to co zdarzy się z VAT na żywność i cenami energii ale podobnie jak wojak Szwejk coraz częściej twierdzą, że "jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych banku PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy oszczędzanie depozyt emerytura konsument recesja

Groźba Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Rzecznik banku: oddzielmy narrację polityczną od faktów i prawa

Należy oddzielić narrację polityczną od sfery faktów i prawa. Jeśli ktoś chciałby podważyć działania NBP, to powinien zwrócić uwagę na opinię EBC, MFW i OECD, które pozytywnie oceniały te czynności - powiedział rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do zapowiedzi ewentualnego postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA NBP Adam Glapiński Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe Trybunał Stanu Donald Tusk