Polskie Radio
Section05

inflacja

Eksperci: nasz rynek pracy będzie stale potrzebował nowych pracowników, także zagranicznych

Rynek pracy w Polsce jest bardzo ciasny, a w kolejnych miesiącach będzie potrzebował jeszcze więcej pracowników z powodu ożywienia gospodarczego. Nie należy obawiać się wzrostu bezrobocia, choć problem jest niedopasowania wielu pracowników do potrzeb lokalnego rynku pracy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka banku Pocztowego i Andrzej Stefaniak, analityk finansowy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie 500+ zatrudnienie

Eksperci: nasza gospodarka zbiera dobre oceny, choć wiszą nad nią pewne zagrożenia

Stan gospodarki można oceniać z różnych perspektyw. Np. poziom inwestycji można liczyć w kwotach nominalnych i tu będą one niemal dwa razy wyższe niż 8 lat temu. A można patrzeć procentowo oceniając je przez pryzmat szans na dalszy wzrost PKB i tu będą o 3 proc. mniejsze. Za istotne uznać też należy porównania do całego otoczenia gospodarczego i sytuacji innych gospodarek, a na tym tle wypadamy pozytywnie, co potwierdzają dane KE czy międzynarodowe ratingi - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Piotr Krysiak, prezes Instytutu Myśli Szchumana i dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP. Ten ostatni dostrzegł jednak niepokojące sygnały związane głównie z demografią i planowaną transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb wzrost gospodarczy inwestycje

Eksperci: zapowiadane ulgi podatkowe mogą wpłynąć na wzrost inflacji dlatego stopy procentowe nie powinny spadać

Więcej pieniędzy w kieszeni gospodarstw domowych będzie oznaczało ich większe wydatki, przywrócenie ich poziomu sprzed okresu wysokiej inflacji. To będzie to miało działania proinflacyjne. Jak wyrównać mniejsze dochody budżetu skoro toczy się dyskusja na temat wysokiego długu państwa?. Potrzebne będą dodatkowe podatki i ograniczenie wydatków socjalnych. W tej sytuacji warto wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej podatki

Ekonomiści spodziewają się kolejnej obniżki stóp procentowych. W środę decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w środę ogłosi obniżkę stóp procentowych o 25 pkt. bazowych, według zasady, że po dużym spadku inflacji dochodziło do obniżki stóp procentowych. Ponieważ w październiku inflacja spada, więc RPP powinna w myśl tej reguły dokonać obniżki - powiedział ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP

Wiceszef MSZ komentuje wypowiedź Gronkiewicz-Waltz: wyborcami PiS gardzą, a swoich uważają za idiotów

- Wyborcami PiS gardzą, a swoich najwyraźniej uważają za idiotów. "Taniej już było", no i oczywiście "dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać" - to dalej ich sposób myślenia - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do wypowiedzi polityk PO, byłej prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Jabłoński Hanna Gronkiewicz-Waltz Donald Tusk Platforma Obywatelska opozycja Prawo i Sprawiedliwość GOSPODARKA ceny

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw strefa euro tarcza antyinflacyjna

Eksperci: zawsze różnie liczono dług i zawsze były rozbieżności, nic teraz nie ukryto

Mamy różne metody liczenia długu i zawsze były rozbieżności w jego liczeniu. Nie ma więc powodów do twierdzenia, że teraz coś szczególnie jest poukrywane, choć prawdą jest i to, że od czasu pandemii te rozbieżności wzrosły. Uznano, że były wówczas nadzwyczajne potrzeby. Na pewno konieczna jest konsolidacja finansów publicznych, żeby nie dochodziło do nieefektywnego wydawania pieniędzy, co jest bardziej możliwe przy mniejszej kontroli, a z taką mamy do czynienia w rozmaitych funduszach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie rynek pracy deficyt budżetowy Ministerstwo Finansów BGK finanse publiczne

ART. SPONSOROWANY Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Pandemia, wojna w Ukrainie i związana z nimi niepewność skłoniły bank centralny do zmian w komunikacji. Kluczowy stał się przekaz kształtujący oczekiwania inflacyjne. Z myślą o nowych nieprofesjonalnych odbiorcach, których grono w latach 2020-2023 poszerzało się, podjęto strategiczną decyzję o uproszczeniu przekazu – pisze na łamach „BiK” dr Piotr Turek, dyrektor Departamentu Komunikacji NBP i Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA media społecznościowe internet nowe technologie komunikacja bezrobocie wzrost gospodarczy NBP bank centralny rynek finansowy