Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Zakopane artystek". Natalia Budzyńska portretuje kobiety, które współtworzyły stolicę Tatr

Zakopane, polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów. Natalia Budzyńska w swojej książce "Zakopane artystek" przedstawia portrety malarek, aktorek, rzeźbiarek, tancerek, literatek, bez których Zakopane jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura książki Helena Modrzejewska Zakopane Maria Konopnicka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja

Kino i widzowie przede wszystkim. Rozpoczął się festiwal filmowy Nowe Horyzonty

- To jest święto kina. Czas, na który czekamy przez cały rok. Przez dwanaście miesięcy ciężko pracujemy, żeby pokazać najważniejsze filmy ze światowych festiwali - podkreśla Marcin Pieńkowski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. Wybrane przez organizatorów produkcje będzie można oglądać do 28 lipca we Wrocławiu i w formie online do 4 sierpnia 2024 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino film polski festiwal filmowy Wrocław Festiwal Nowe Horyzonty

Będzie duża reforma edukacji. Lubnauer zdradza szczegóły

- Zmieniliśmy 33 podstawy programowe, które odchudziliśmy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, odnosząc się do prac resortu. Jak zaznaczyła, trwają także prace nad ustawą o egzaminach oraz nową, dużą reformą edukacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Katarzyna Lubnauer Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła dzieci edukacja

Używki a zdrowie młodzieży. "Obraz jest dość przerażający"

- Wśród dzieci i młodzieży od pewnego wieku odnotowuje się znaczący, regularny wzrost liczby używających - zaznacza prof. dr hab. Maciej Rudnicki, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie. Tamtejszy Instytut Zdrowia opublikował raport dotyczący wpływu używek na zdrowie dorastającej młodzieży. Wynika z nich, że alkohol, nikotyna czy legalnie dostępne substancje psychoaktywne są powszechnym problemem wśród młodych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie dzieci młodzież nastolatki papierosy alkohol

Croissant, kawa, wołowina po burgundzku. Z czego słynie kuchnia francuska?

Francja to kraj o wielu smakach. Najbardziej różnorodnymi posiłkami są lunch i kolacja. Śniadanie często jedzone jest w pośpiechu i na słodko. Wielu słuchaczy kojarzy zapewne aromatyczną kawę i chrupiące croissanty. Czy słusznie? O kulinariach nad Sekwaną mówiliśmy w czwartkowym "Lecie z Radiem". 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Francja kulinaria David Gaboriaud Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Majka Jeżowska wystąpi w Raciborzu. "Uwielbiam koncerty plenerowe"

Majka Jeżowska pierwszy studyjny album wydała w 1981 roku. Swobodnie porusza się w wielu gatunkach. Nagrywała piosenki popowe, ale również country, reggae i dance. Dużą popularność przyniosły jej piosenki dla dzieci. Artystka wystąpi podczas najbliższego koncertu w ramach trasy "Lato z Radiem i Telewizją Polską" w Raciborzu. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Racibórz Majka Jeżowska Roman Czejarek

Marcin Gaczkowski i Mirosław Śmigielski gośćmi Magdy Mikołajczuk w audycji "Moje książki'

W audycji "Moje książki" Magda Mikołajczuk rozmawiała z tłumaczem Marcinem Gaczkowskim o kultowej, klasycznej ukraińskiej powieści "Miasto" Waleriana Pidmohylnego (1901–1937). Kijów lat 20.XX wieku, z szerokimi bulwarami, jazzem, niedobitkami burżuazji i proletariatem, poznajemy za sprawą studenta Stepana, ambitnego, pracowitego nerwusa o bujnej przeszłości.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Marcin Gaczkowski Mirosław Śmigielski

Odwiedzamy Muzeum im. Orła Białego. "Lato z Radiem" w Skarżysku-Kamiennej

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej gromadzi różnego rodzaju militaria, ale też przedmioty związane z regionem. Wśród wielu ciekawych eksponatów jest prawdziwy pełnomorski duży kuter torpedowy! Okręt był transportowany setki kilometrów znad morza, by można było go podziwiać w tutejszym muzeum. To wyjątkowe miejsce odwiedził Roman Czejarek. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Patryk Michalski Roman Czejarek Skarżysko-Kamienna Muzeum im. Orła Białego

"Wesoła Lwowska Fala". Jak rozwijała się kultowa audycja II RP?

"Wesoła Lwowska Fala" to audycja, która po raz pierwszy została wyemitowana 16 lipca 1933 roku w Radiu Lwów. Z czasem zdobyła ogromną popularność wśród słuchaczy w całej Polsce. Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Wiktor Budzyński, a bazą dla audycji stały się lwowskie teatrzyki akademickie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów Wesoła Lwowska Fala KULTURA II wojna światowa Włada Majewska Henryk Vogelfanger Alfred Schütz Wiktor Budzyński Magda Mikołajczuk

10-lecie zespołu Lor. "Nasze relacje w żaden sposób się nie zmieniły"

Żeńską grupę muzyczną Lor tworzą cztery utalentowane dziewczyny, które zaczęły tworzyć w wieku 14 lat. W tym roku zespół Lor obchodzi swoje 10-lecie, a w "Letnisku" członkinie zespołu - Jagoda Kudlińska oraz Paulina Sumera - opowiedziały m.in. o swojej twórczości, muzyce country, jubileuszu i najnowszym utworze "nanana". 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski muzyka rozrywkowa country piosenka

Regulacja emocji a skuteczność w grach komputerowych. Czy istnieje zależność?

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadził badania dotyczące tego, jak regulacja afektu, czyli zarządzania emocjonalnymi reakcjami i stresem, wpływa na skuteczność graczy w turnieju e-sportowym. Wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society of Open Science, mogą zaskakiwać. - Gracze odczuwają raczej więcej pozytywnych emocji - przyznaje dr Maciej Behnke, kierownik zespołu badaczy z UAM.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki e-sport psychologia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie historia Polski Paweł Ukielski Warszawa