Polskie Radio
Section05

język polski

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. "Trzeba wyrażać wsparcie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

W Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Trójkąt Weimarski Andrzej Duda Ukraina Niemcy Francja Ministerstwo Edukacji Narodowej studenci Jazz Polonia Kanada

Instytut Pileckiego w Berlinie organizuje lekcje języka polskiego. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia w języku polskim, których celem jest rozwój umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na czytanie i pisanie. Kurs jest poświęcony historii niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  Berlin Niemcy armia Andersa Instytut Pileckiego

Stany Zjednoczone wysyłają dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

Rzecznik Pentagonu John Kirby zapowiedział, że USA wyślą do Niemiec, Polski i Rumunii kolejne 3 tysiące żołnierzy. Tysiąc ma trafić do Rumunii, a dwa tysiące zostaną skierowane do Polski i Niemiec. Jak powiedział John Kirby, większość z tych 2 tysięcy żołnierzy będzie stacjonować w Polsce. Rzecznik zaznaczył, że możliwe jest rozmieszczanie kolejnych wojsk USA w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone NATO Piłka nożna COVID-19 Kanada Wisława Szymborska Joe Biden Ukraina Rosja

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie z udziałem polskich sportowców

Członkowie polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Pekinie odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Stany Zjednoczone Pekin igrzyska olimpijskie Kościół katolicki Barbara Krafftówna Lwów

Krowa

Czy krowy potrafią pływać? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Po co jej rogi? Podobne, choć może nie konkretnie takie pytania zadawali sobie mieszkańcy wsi od setek lat, starając się zrozumieć zwierzę, które wiernie towarzyszyło im w wiejskim życiu. I choć w przysłowiach nie jest obiektem szczególnej estymy, to jednak w życiu o mało które zwierzę się tak dbało, jak o krowę. W najnowszym odcinku cyklu "Źródłosłów" językoznawczyni i etnolingwistka dr Olga Kielak opowie nam jak to robiono i dlaczego...
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język ojczysty antropologia

Antony Blinken w Kijowie: Amerykanie będą rozmawiali z Rosją tak długo, jak się da

Antony Blinken ostrzegł Ukrainę, że czekają ją trudne dni, ale zapowiedział też, że dociera tam już amerykańska pomoc materialna, która ma jej "pomóc się obronić". Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził Kijów i spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. Obiecał, że Amerykanie będą rozmawiali z Rosją tak długo, jak się da.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Stany Zjednoczone Bronisław Piłsudski Łotwa Mateusz Morawiecki Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański karta

Bydło, najlepsi przyjaciele człowieka

Najlepsi przyjaciele człowieka, towarzysze, pomocnicy, a w dawnych czasach – często jedyna gwarancja przeżycia. Tym były i nadal są dla nas zwierzęta. Choć dziś już do czynienia mamy raczej tylko z psami czy kotami, to kiedyś człowieka otaczały gęsi, sarny, kaczki, krowy i całe mnóstwo innych stworzeń, dzięki którym mógł żyć. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język ojczysty antropologia

"To nie samobiczowanie się". Prof. Jastrzębski o zmianie znaczenia terminu "pokora"

- Kiedy wygłaszamy różne sądy, powinniśmy mieć gdzieś z tyłu pokorę, że nie wiemy, czy tak jest. Tego rodzaju pokora jest czymś innym niż przyjmowanie na siebie całego zła tego świata, którego my mamy być sprawcami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół katolicki filozofia wiara społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA

Język polski dla obcokrajowców – prawdziwe wyzwanie

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasował się w pierwszej piątce pod względem trudności, jaką nauka naszego języka sprawia obcokrajowcom. Jak studenci z innych krajów radzą sobie w przyswajaniu tego języka i jak wygląda praca lektora języka polskiego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Monika Chrobak poprawna polszczyzna nauka języków obcych edukacja

Bydło

Najlepsi przyjaciele człowieka, towarzysze, pomocnicy, a w dawnych czasach – często jedyna gwarancja przeżycia. Tym były i nadal są dla nas zwierzęta. Choć dziś już do czynienia mamy raczej tylko z psami czy kotami, to kiedyś człowieka otaczały gęsi, sarny, kaczki, krowy i całe mnóstwo innych stworzeń, dzięki którym mógł żyć. W najnowszym odcinku cyklu "Źródłosłów" zaglądamy więc do świata fauny, aby posłuchać o symbolice i znaczeniach bydła. Objaśni nam to językoznawczyni i etnolingwistka dr Olga Kielak.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język ojczysty antropologia

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Rapperswil Polonia rynek pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie koronawirus Piłka nożna Stanisław Lem Rapperswil NAUKA cukrzyca