Polskie Radio
Section05

Krajowa Rada Sądownictwa

Ustawy o sądach. "Ważny moment w polskiej polityce"

Sejm zaczął w środę I czytanie prezydenckiego projektu noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawa o KRS zakłada m.in wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, a w przypadku klinczu, poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. O pracach Sejmu nad ustawami mówili w audycji Północ-Południe Roman Mańka (Fundacja Fibre) i Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Andrzej Duda prezydent

Prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN. Jakie zmiany?

 - Najważniejsza zmiana jaką wprowadzają prezydenckie projekty to upodmiotowienie obywateli. Obywatele uzyskują wpływ zarówno na proponowane kandydatów na ławników, jak i na propozycje kandydatów do KRS – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do prezydenckich projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, których pierwsze czytanie odbędzie się w środę po południu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy

Ustawy o KRS i SN w Sejmie. Reforma do końca roku

Sejm zajmie się dziś prezydenckimi ustawami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za włączeniem ustaw do porządku dziennego zagłosowało 255 posłów, a 168 było przeciw. – Obie strony, obóz rządzący i prezydent, mając świadomość upływu czasu, dołożą wszelkich starań, by sprawę dokończyć – komentował w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Krysztopa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa krs

KRS ponownie rozpatruje sprawę asesorów. Komentarz sędzi Barbary Piwnik

KRS podjęła decyzję o podjęciu obowiązków przez 252 spośród 265 mianowanych asesorów sądowych, których powołaniu Rada sprzeciwiła się pod koniec października. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentując zmianę decyzji przez KRS powiedział, że to "obnaża całkowitą kompromitację Krajowej Rady Sądownictwa". O uzasadnieniu decyzji KRS i trudnym prawniczym języku, mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
Zobacz więcej na temat:  krs sądownictwo prawo reforma sądownictwa

Porozumienie ws. reformy sądownictwa. Komentarze

Stanisław Piotrowicz z PiS po piątkowym spotkaniu z prezydenckim ministrem Pawłem Muchą poinformował, że stanowiska obu stron ws. reformy sądownictwa „na tyle się zbliżyły, że wydaje się, iż możliwe będzie przystąpienie do prac legislacyjnych w parlamencie”. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz publicystów – Adama Ostolskiego i Karola Gaca.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Karol Gac prezydent

Rzecznik KRS: nie żałujemy decyzji ws. asesorów

- Mam wrażenie, że dobrze wiedziano o tym, że dokumenty asesorów są z brakami w dokumentacji, ponieważ wysyłaliśmy odpowiednie sygnały. To podstawienie nas pod ścianą i wybór: albo się pod tym podpiszecie łamiąc prawo albo podejmiecie decyzję negatywną i my politycznie zatrzemy ręce, wykorzystamy to w mediach, bo ta decyzja stawia was w złym świetle wśród młodych ludzi, w świetle społeczeństwa - powiedział w audycji 24 Pytania sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do sporu wokół KRS i asesorów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Żurek asesorzy Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Po spotkaniu KRS-asesorzy. Jest propozycja rozwiązania sporu

Krajowa Rada Sądownictwa może ponownie rozpoznać sprawy 265 kandydatów na asesorów z listy przesłanej przez resort sprawiedliwości, których powołaniu pierwotnie się sprzeciwiła. Taka sugestia padła z ust przewodniczącego KRS, sędziego Dariusza Zawistowskiego, który spotkał się z przedstawicielami asesorów oraz reprezentantami stowarzyszeń sędziowskich „Iustitia” i „Themis”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 asesorzy

"Sędziowie z KRS postawili się ponad prawem"

W badaniu Kantar Public dla TVP Info zapytano jak ankietowani oceniają decyzję KRS „o zablokowaniu możliwości pracy w sądach młodym asesorom”. Większość ankietowanych (43 proc.) krytycznie odniosła się do decyzji Rady. Pozytywnie działania KRS w tej sprawie oceniło 14 proc. respondentów. O reformie sądownictwa mówili w audycji Rozmowa PR24 Jarosław Sachajko (Kukiz15) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Nowoczesna reforma sądownictwa asesorzy

"Bardzo potrzebna jest dogłębna reforma sądownictwa"

- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs reforma sądownictwa Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość asesorzy

"Asesorom przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego"

- Od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, asesorom przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, więc każdy z nich - po otrzymaniu decyzji z uzasadnieniem KRS - będzie mógł się odwołać – powiedziała w audycji Jakim Prawem marszałek Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Odniosła się w ten sposób do decyzji KRS ws. niepowoływania asesorów sądowych z listy przesłanej przez resort sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka krs Barbara Dolniak Nowoczesna