Polskie Radio
Section05

kredyty walutowe

RPP: inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przegłosowano podwyżkę stóp procentowych. Oprócz głównej stawki, która wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. zwiększyło się oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne. Stopa lombardowa (kredytowa) wzrosła z 0,5 proc. do 1 proc. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe NBP kredyt konsumencki inflacja Adam Glapiński

Rzecznik Praw Obywatelskich coraz aktywniej działa ws. "frankowiczów". Będzie mógł zająć stanowisko przed TSUE

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do sprawy dotyczącej korzystania z kapitału oraz opłat wynikających z unieważnionej umowy kredytu frankowego. W tym procesie stołeczny sąd skierował ostatnio pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE, a RPO, dołączając do sprawy, będzie mógł zająć stanowisko przed TSUE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste Rzecznik Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy banki POLSKA sądownictwo

"Litera prawa zwyciężyła nad duchem prawa". Maciejewski o decyzji SN ws. kredytów walutowych

- To jest niestety syndrom tej III RP, gdzie litera prawa zwycięża nad duchem prawa, gdzie formalnie wszystko jest w porządku, ale de facto zwycięża imposybilizm i obawa przed jednoznacznymi rozwiązaniami - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Jakub Maciejewski odnosząc się do odroczenia posiedzenia SN ws. kredytów walutowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy kredyt walutowy sąd

Eksperci: sprawa kredytów we frankach ma znaczenie dla klientów banków i systemu finansowego kraju

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych, nie należy spodziewać się, że jednoznacznie wskaże ono winnych po stronie banków lub frankowiczów. Umowy na kredyty walutowe mogły być sposobem na uzyskanie zdolności kredytowej i niższe odsetki. W umowach były niedozwolone klauzule, ale wielu klientom zabrakło wiedzy ekonomicznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA frank szwajcarski banki Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa

Sąd Najwyższy: decyzja ws. frankowiczów odroczona

Sąd Najwyższy zdecydował, że w sprawie kredytów walutowych zwróci się o opinię do kilku podmiotów - Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski poinformował, że nie wyznaczono jeszcze terminu, w którym instytucja wyda decyzję w tej kwestii. Podkreślił, że podmioty, do których stosowne zapytanie wyśle Sąd Najwyższy, będą miały 30 dni na odpowiedź.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Sąd Najwyższy finanse osobiste POLSKA

Posiedzenie Izby Cywilnej SN opóźnione. Powodem ewakuacja w związku z alarmem bombowym

Mające się rozpocząć we wtorek o godz. 10 posiedzenie całego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące zagadnień prawnych odnoszących się do kredytów walutowych jest opóźnione w związku z ewakuacją budynku SN. Jak przekazał ten sąd - zapewne wczesnym popołudniem okaże się, czy posiedzenie rozpocznie się jeszcze we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy kredyt walutowy alarm bombowy alarmy bombowe

Alarmy bombowe w Warszawie. Ewakuowano pracowników SN, KRS i NIK

Ok. 40 miejsc w Warszawie zostało ewakuowanych w związku z informacjami o podłożonych bombach. Ewakuowano m.in. pracowników Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Martyna Łuczak z Zespołu Prasowego Sądu Najwyższego potwierdziła portalowi PolskieRadio24.pl ewakuację pracowników kompleksu budynków Sądu Najwyższego i Sądu Administracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy POLSKA służby i bezpieczeństwo Krajowa Rada Sądownictwa NIK