Polskie Radio
Section05

krs

"Za poprzednich rządów służby były bierne"

- W Krajowej Radzie Sądownictwa od 20 lat mieliśmy sytuację, w której przedstawiciele władzy wykonawczej i sądowniczej powinni wspólnie kreować to, jak będzie wyglądała przyszłość sądownictwa. Praktyka pokazała jednak, że sędziowie stanowią większość i sami decydują, kto zostanie sędzią. To wbrew duchowi konstytucji – stwierdził w audycji 24 Pytania Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości. Sejm przyjął w środę ustawę zmieniającą ustrój sądów.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości PiS Komisja Weryfikacyjna sądownictwo vat POLSKA

"PiS uważa, że jak wygrał wybory to będzie rządził zawsze"

- Jeśli ten system będzie trwały to biada nam wszystkim, ponieważ każda kolejna ekipa wybierze sobie taki KRS, taki Trybunał Konstytucyjny i wszelkie inne władze sądownicze, że zawsze połowie obywateli włosy będą stawać dęba z przerażenia – powiedział w Debacie Poranka Marcin Celiński z Magazynu Liberte. O ustawie zmieniającej ustrój sądów, którą sejm przyjął w środę, mówił także Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Sejm sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz PiS

Ustawy o KRS i sądach. "To pierwszy etap reformy"

Sejm uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Za przyjęciem noweli głosowało 227 posłów, przeciwko opowiedziało się pięciu. Przepisy trafią teraz do Senatu. Zdaniem autorów reformy, zmiany w KRS mają poprawić złą kondycję polskiego sądownictwa. Nowele komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Ministerstwo Sprawiedliwości

"To może sprowadzić sędziów na ziemię"

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt ten zakłada między innymi wygaszenie kadencji 15 członków KRS będących sędziami. Ich następcy będą wybierani przez Sejm. Według poprzednich przepisów, wybierały ich środowiska sędziowskie. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia mówili Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sejm

"Nie widzę reformy sądownictwa w skracaniu kadencji KRS"

Obecne przepisy dotyczące zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok w pięcioosobowym składzie zapadł jednogłośnie. Tym samym Trybunał przychylił się do wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. – Nie podoba mi się ta decyzja. Uważam bowiem, że kadencyjność to pewna świętość – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Kukiz'15 Sejm Beata Szydło premier Prawo i Sprawiedliwość

TK: Zasady wyboru sędziów do KRS niekonstytucyjne

Przepisy dotyczące obecnych zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niekonstytucyjne. Tak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ponadto za niezgodne z konstytucją uznał indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego i dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Zbigniew Ziobro Ryszard Piotrowski

"Bardzo nam zależy na niezawisłości sądownictwa"

- O ile kręgosłup główny konstytucji z podziałem na poszczególne najważniejsze władze - ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą – musi być zachowany, o tyle coraz więcej jest niuansów, które nie do końca pasują do naszego modelu rozwoju życia społeczno-gospodarczego – powiedział w audycji Jeden na Jednego sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Odniósł się w ten sposób do pomysłu zmiany konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konstytucja referendum sądownictwo Jerzy Jachowicz