Polskie Radio
Section05

KULTURA

Debata Dwójki o finansowaniu polskiej kultury [WIDEO]

"Zrób wydarzenie i umrzyj" - tak Jerzy Kornowicz ocenił jeden z modeli wspierania kultury, jaki obowiązuje w Polsce. W debacie na antenie Programu 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy na temat wspierania projektów i organizacji kulturalnych. Padły konkretne postulaty i wskazano obszary, które wymagają zmian.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka finanse Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Matwiejczuk Marta Cienkowska Jerzy Kornowicz Łukasz Serwiński

"Wszystkie Książki Świata". Nathan Thrall: patrząc daleko w przyszłość, jestem optymistą

Gościem Michała Nogasia był Nathan Thrall, amerykański pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, od lat mieszkający w Jerozolimie. Jego teksty na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego publikowały i publikują czołowe gazety świata. Jest także tegorocznym laureatem Nagrody Pulitzera za książkę "Jeden dzień z życia Abeda Salamy". We "Wszystkich Książkach Świata" opowiedział, jak dziś, po atakach z 7 października i w obliczu wojny w Strefie Gazy, wygląda życie w Izraelu, oraz o szansie na pokój, pracy nad książką i tym, co musiałoby się stać, by – ewentualnie – zmienił miejsce zamieszkania.
Zobacz więcej na temat:  literatura reportaż Nagroda Pulitzera Jerozolima Strefa Gazy Palestyna konflikt w Strefie Gazy Michał Nogaś Trójka Nathan Thrall

"Wesoła Lwowska Fala". Jak rozwijała się kultowa audycja II RP?

"Wesoła Lwowska Fala" to audycja, która po raz pierwszy została wyemitowana 16 lipca 1933 roku w Radiu Lwów. Z czasem zdobyła ogromną popularność wśród słuchaczy w całej Polsce. Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Wiktor Budzyński, a bazą dla audycji stały się lwowskie teatrzyki akademickie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów Wesoła Lwowska Fala II wojna światowa Włada Majewska Henryk Vogelfanger Alfred Schütz Wiktor Budzyński Magda Mikołajczuk

Julia Tymańska: dużo działam w sztuce postcyfrowej

- Lata 90. wiążę z wejściem nowych technologii, pierwszymi komputerami, telefonami - opowiada Julia Tymańska. - Opieram się na wspomnieniach moich rodziców, ale też na tych z mojego wczesnego dzieciństwa. Interesuje mnie estetyka tego czasu, dużo działam w sztuce postcyfrowej. Czerpię z kiczowatych artefaktów lat 90. - mówi o swojej sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Julia Tymańska Kamil Jasieński SZTUKA recykling rzeźba malarstwo

Wspomnienie Jerzego Stuhra. "Na każdej roli pozostawiał piętno swej osobowości"

Jerzy Stuhr, uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorów. Doskonale odnajdował się na deskach teatralnych, jak i przed kamerą, a wiele z jego kreacji przeszło do historii. Był również reżyserem, scenarzystą, a także cenionym pedagogiem. W przededniu pogrzebu, w "Klubie Trójki" wspominaliśmy dokonania Jerzego Stuhra jako aktora, reżysera i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki TEATR FILM Jerzy Stuhr aktor pedagog reżyser odeszli 2024 Katarzyna Borowiecka Tomasz Kolankiewicz Grażyna Torbicka Trójka

Krystyna Dąbrowska: ludzie traktują słowo "poetka" jako coś bardzo pretensjonalnego

Jaką rolę może pełnić w życiu człowieka poezja? Kiedy rodzi się wiersz? Jak bardzo inspirujące mogą być spotkania z twórczyniami i twórcami z innych części świata? Gdzie szukać źródeł własnego języka? I wreszcie – jak tłumaczy się wiersze innych poetów, w tym noblistki Louise Glück? A dodatkowo też – w jaki sposób reperuje się skrzydła motyli monarchów? O to wszystko Michał Nogaś w swojej audycji pytał Krystynę Dąbrowską, poetkę, tłumaczkę, laureatkę Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja tłumaczenie Krystyna Dąbrowska Michał Nogaś Trójka

Hola na Polesiu Lubelskim i festyn "Hola, hola, literatura!"

- Gdy trafiłam tam pierwszy raz 20 lat temu, poczułam, że będzie to dla mnie ważne miejsce. I tak się stało, mam tam leśniczówkę. Jest to niezwykłe miejsce w otulinie Poleskiego Parku Narodowego. Bagniste, jeszcze wciąż dzikie. Myślę, że połączenie tej dzikości z literaturą to coś, co postaramy się zaproponować w tym roku - mówiła w Dwójce Sylwia Stano, kuratorka festynu artystycznego "Hola, hola, literatura!".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Roch Siciński Polesie Sylwia Stano Dyba Lach

"Mars Express. Świat, który nadejdzie". Jakub Majmurek: film ciekawy, ale bez entuzjazmu

"Mars Express. Świat, który nadejdzie" to pełnometrażowy film animowany. Obraz przenosi nas do przyszłości. Jednak zdaniem krytyków nie wnosi do kina nic przełomowego. Wyróżniają go jednak podjęte w fabule tematy. M.in. o tym filmie w Programie 2 Polskiego Radia rozmawiali Kaja Klimek, kulturoznawca, i Jakub Majmurek - krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film animowany Jakub Majmurek Kaja Klimek kino FILM

Premiery, klasyka kina, muzyka, spotkania, rozmowy… Poznaliśmy program Festiwalu Dwa Brzegi

Festiwal Filmu i Sztuki PNB Paribas Dwa Brzegi zbliża się wielkimi krokami: w poniedziałek, 15 lipca, poznaliśmy program tegorocznej edycji. Grażyna Torbicka zapowiada m.in. 15 filmowych premier prosto z Cannes. Trójka jest patronem Festiwalu Dwa Brzegi.
Zobacz więcej na temat:  FILM kinematografia Festiwal Filmu i Sztuki PNB Paribas Dwa Brzegi Grażyna Torbicka Jadwiga Jankowska-Cieślak Dorota Kędzierzawska Krzysztof Globisz joseph losey festiwal filmowy Maciej Jankowski Trójka

W pracowni artystycznej Karola Tchorka. Nowa atrakcja turystyczna Warszawy

- Karol Tchorek miał pozwolenie na bycie rzeźbiarzem, ale oprócz tego po cichu był także marszandem sztuki. Miał bardzo dużo ram pozyskanych w różny sposób z wojennej i powojennej Warszawy. Ludzie przychodzili do niego również naprawić stare żyrandole lub inne przedmioty - mówił w Dwójce Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Warszawy rzeźba Katarzyna Sanocka Michał Krasucki Dwójka Karol Tchorek

Instytut Książki dla małych księgarni. "Bezcenne wsparcie"

- W takich miejscach nie tylko można znaleźć dobre książki, ale tam po prostu dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem. My szukamy opowieści. Są nam one potrzebne do tego, żeby być w świecie, żeby zawiązywać z innymi relacje - mówił w Dwójce o programie "Certyfikat dla małych księgarni" Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Książki Jakub Jamrozek Dwójka księgarnie czytelnictwo Grzegorz Jankowicz Paweł Pawlica

"Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego

Stefan Żeromski należy do panteonu największych polskich pisarzy: przez lata był uznawany za ważnego kandydata do literackiej nagrody Nobla, jego twórczość należy do kanonu naszej literatury. Mały Stefek dzieciństwo spędził w dworku w Ciekotach niedaleko Kielc. I był zwyczajnym dzieckiem, które biegało, psociło, jak inne dzieci. O tym opowiada książka "Kto mieszka w dworku?".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Stefan Żeromski dzieciństwo Katarzyna Stoparczyk Trójka