Polskie Radio
Section05

KULTURA

Maciej Obara: mama za wszelką cenę próbowała odciągnąć mnie od muzyki [WIDEO]

– Muzyka heavymetalowa to był mój pierwszy konik – chyba ze względu na energię i rodzaj ekspresji, który mi się podobał. Moja mama stwierdziła, że spróbuje to jakkolwiek zablokować, i zrobiła to jazzem. Dała mi nagranie Charliego Parkera. W końcu miałem okazję usłyszeć trochę innego brzmienia i też bardzo mi się to spodobało – mówił w Dwójce saksofonista jazzowy Maciej Obara.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maciej Obara Jazz Roch Siciński MUZYKA Tomasz Stańko saksofon

Polskie Radio 24 T-raperzy znad Wisły wrócili. Szczęśniak: historia nie musi być pomnikowa

Dziś takich kabaretów już nie ma. T-raperzy znad Wisły tworzyli satyryczne utwory na temat władców Polski czy znanych lektur. - Historia jest bardzo ciekawa, nie musi być przy tym pomnikowa. Nawiązywaliśmy też trochę do rzeczywistości, bawiliśmy się muzyką rozrywkową, robiliśmy pastisze - wspominał w Polskim Radiu 24 muzyk, autor tekstów i aktor Sławomir Szczęśniak.  
Zobacz więcej na temat:  T-raperzy znad Wisły Grzegorz Wasowski MUZYKA Zbigniew Zegler Polskie Radio 24

"Mówiło się o tym filmie". Odwrócony świat wampirów w reżyserskim debiucie Ariane Louis-Seize

- W Wenecji wspominało się o tym filmie. (...) To jest czarna komedia, trochę opowieść o dorastaniu i etycznej konsumpcji. Wszystko ubrane w czarny humor - mówi o filmie "Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo" dziennikarka filmowa Małgorzata Steciak. Produkcja jest reżyserskim debiutem Ariane Louis-Seize, która za swój obraz otrzymała nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka kino horror komedia wampir

Jerzy Skolimowski laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą na 22. MFF Tofifest

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest. Kujawy i Pomorze" odbył się w dniach 25-30 czerwca. Zwycięzcą konkursu głównego "On Air" został film "78 Days" Emiliji Gašič, a konkursu From Poland – "Chłopi" DK Welchman i Hugh Welchmana. Złote Anioły za niepokorność twórczą odebrali Jerzy Skolimowski, Martyna Wojciechowska i Zbigniew Zamachowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kinematografia Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze Jerzy Skolimowski nagroda Ryszard Jaźwiński Kevin Costner Mateusz Banasiuk szymon gonera

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Festiwal Góry Literatury Olga Tokarczuk KSIĄŻKA literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś Trójka

Avignon, Gdańsk, Gdynia – Lato 2024 w "Trójce pod Księżycem"

Sezon letni 2024 – tym razem – już w pełni. W pierwszym lipcowym wydaniu "Trójki pod Księżycem" powtarzamy tę samą trasę od lat. Na teatralnej mapie pojawiają się kolejne punkty: 22 czerwca - Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, 29 czerwca - Teatr Wybrzeże, a za granicą - Festiwal Teatralny w Avignonie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz TEATR Gdańsk Gdynia Sopot Awinion Teatr Wybrzeże tomasz domagała

Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dziady literatura Małgorzata Szymankiewicz Gruzja

Spektakl "Skok wzwyż". Ewa Błasiak o realizacji marzeń o aktorstwie

"Marzenia się spełniają, ale trzeba temu dopomóc" - twierdzi Ewa Błasiak, która przez całe swoje życie pragnęła stanąć na scenie i zagrać w spektaklu. Do przedstawienia "Skok wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie dostała się dzięki dwuetapowemu castingowi, a historia jej życia wplotła się do fabuły. W radiowej Jedynce opowiedziała o tym, jak to jest stać na tej legendarnej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny TEATR Martyna Podolska Ewa Błasiak SZTUKA spektakl

Grzegorz Łoszewski o SFP: musimy zachować maksymalną jedność

- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy zachować maksymalną jedność, a Stowarzyszenie ma tutaj do odegrania niebagatelną rolę. Powinniśmy móc mówić jednym głosem i sprawić, by cale środowisko również chciało się do tego głosu przyłączyć. To nasz podstawy cel - powiedział w "Poranku Dwójki" nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Grzegorz Łoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Stowarzyszenie Filmowców Polskich film polski Marcin Pesta Grzegorz Łoszewski

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego opera TEATR historia Polski Dorota Piotrowska

Wybitni poeci na Festiwalu Czesława Miłosza w Krakowie

Wybitni poeci polscy i zagraniczni, w tym po raz pierwszy Andrzej Sosnowski, są gośćmi Festiwalu Miłosza w Krakowie. W świętowanym Roku Miłosza wydarzenie jest rekordowo długie, a do miasta zjechali się wybitni twórcy i poeci. O festiwalu - na jego półmetku - w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedziała Dorota Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Festiwal Miłosza Kraków literatura poezja Dwójka Dorota Gacek Jakub Kukla

Marcin Pieńkowski o Festiwalu "Nowe Horyzonty": Wracamy do skali dużego festiwalu. Będzie trzynaście ekranów

640 seansów i aż 285 filmów, wśród nich "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna czy "Substancja" Coralie Fargeat. Takie tytuły znalazły się w programie 24. edycji jednej z najważniejszych imprez filmowych w Polsce - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. O wydarzeniu oraz o jego programie w Dwójce opowiedział dyrektor Marcin Pieńkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka festiwal filmowy Roch Siciński Nowe Horyzonty Wrocław FILM Marcin Pieńkowski

"Zapis socjologiczny" - unikatowy cykl fotograficzny Zofii Rydet

Cykl "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet to blisko 20 tys. zdjęć wykonanych w latach 1978-1997 w ponad stu miejscowościach: głównie na Podhalu, Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie. Prace nad zbiorem autorka zaczęła, mając 67 lat. W 2024 roku dzieło fotografki zostało wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata; o jego unikatowości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Obszańska Zofia Rydet socjologia fotografia UNESCO Klub Trójki