Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Bukareszt Janusz Korczak dyplomacja

Łukasz Jasina podkreśla odpowiedzialność Rosji za tragedię w Przewodowie. "Stanowi niebezpieczeństwo dla świata"

– Z tragedii w Przewodowie należy wyciągnąć różne wnioski, ale pierwszy jest bardzo nieoryginalny. Od lutego trwa wojna, nie udało się nam Rosji powstrzymać, Rosja dalej Ukrainę atakuje i dalej stanowi niebezpieczeństwo dla całego cywilizowanego świata – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wybuch w Przewodowie Trójka Łukasz Jasina

Wybuch rakiety w Przewodowie. Rzecznik MSZ: nikt nie zarzuca Ukrainie złego działania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wypowiadając się na temat wybuchu rakiety w Polsce oświadczył: "nie mam wątpliwości, że to była nie nasza rakieta. Z kolei w ocenie Polski, NATO, na czele ze Stanami Zjednoczonymi w Przewodowie najprawdopodobniej eksplodował pocisk ukraińskiej obrony przeciwpowietrznej. - Nikt nie zarzuca Ukrainie złego działania - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik MSZ Łukasz Jasina. 
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz służby i bezpieczeństwo Łukasz Jasina wybuch w Przewodowie

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Szwajcaria Holokaust II wojna światowa Żydzi historia Polski dyplomacja

Rosjanie żądają przeprosin od Polski. Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: to Rosja ma przeprosić Ukraińców

To jak postępowały polskie władze w krytycznym momencie jest bardzo dobrze oceniane przez naszych sojuszników i podawane jako wzorcowe w tego rodzaju sytuacjach - mówił w czwartek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk odnosząc się do sytuacji w Przewodowie. Polityk skomentował też wypowiedź rzeczniczki MSZ Rosji Marii Zacharowej, która stwierdziła, że Polska powinna przeprosić Rosję za podjęte działania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ukraina Rosja wybuch w Przewodowie dyplomacja

Cenna inicjatywa. Rezydencja Ambasador RP w Bernie „Domem Życia”

Dawna siedziba Poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną Rezydencję Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej otrzymała dziś oficjalnie tytuł „Domu Życia” (House of Life) przyznawany przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga. To wyróżnienie dla miejsc, w których ukrywano i chroniono Żydów podczas II wojny światowej. Berneńskiej Rezydencji tytuł ten nadano w uznaniu działalności Grupy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria dyplomacja historia Polski Holokaust Berno

Premier Morawiecki: apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni

Zakończyło się wystąpienie Mateusza Morawieckiego po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Premier poinformował, że została podjęta decyzja o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki kancelaria premiera NATO wojna na Ukrainie

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Święto Niepodległości Austria

Konsul RP w Berlinie: asymetria w nakładach Polski i Niemiec na nauczanie języków nie do zaakceptowania

Asymetria w nakładach ponoszonych przez Polskę i Niemcy na nauczanie języków jest absolutnie nie do zaakceptowania - przekazał w poniedziałek konsul RP w Berlinie Marcin Król. Podał też statystyki wg których języka niemieckiego w Polsce uczy się 2 mln uczniów, a polskiego w Niemczech - 14 tys. mimo tego, że w tym kraju mieszka 1,3 mln Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polacy za granicą język polski Polonia Berlin

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Stany Zjednoczone statek flota Nowy Jork