Polskie Radio
Section05

ogród

"Krety trzeba polubić". Czy naprawdę nie można z nimi wygrać?

Krety będące utrapieniem właścicieli ogrodów czy działkowiczów nie jedzą korzeni czy bulw, co mogłoby się przyczynić do niszczenia roślin. – Krety są mięsożerne. Łażą sobie i polują. Dżdżownice to ich przysmak – opowiada jedna z bohaterek reportażu. To właśnie dlatego im ziemia lepiej nawieziona, im bogatsza w pożywienie odpowiadające kretom, tym ich więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż hobby Alicja Pietruczuk Jan Smyk

"Przyjęcia kameralne i w plenerze". Jak zmieniła się branża weselna?

Organizatorzy ślubów mają pełne ręce pracy, gdyż terminy są krótkie. Teraz nastała moda na "przyjęcia ekspresowe". -  Przyjęcia organizuje się zaledwie w kilka miesięcy. W ciągu 2-3 miesięcy można zorganizować pełne wesele, np. plenerowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, Justyna Grzymała, projesjonalna organizatorka ślubów. Jak zmieniła się branża ślubna?
Zobacz więcej na temat:  imprezy masowe społeczeństwo pandemia

Pomysł na weekend. Zrób sobie ogród

Szare balkony czy podwórka nie tylko nie są ładne, ale też nie pozwalają nam się odprężyć. Żeby wykorzystać je latem, warto już teraz je odświeżyć i zazielenić. Podpowiadamy jakie rośliny idealnie sprawdzą się na naszych tarasach, balkonach czy przydomowych ogródkach i jakie pozwolą nam cieszyć nie tylko oko, ale także podniebienia! 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA rośliny hobby Patryk Kuniszewicz Adrianna Janiszewska

Piknik Naukowy: samowystarczalny, ekologiczny ogród

Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Łodej

Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

W wielu miastach w Europie i w Polsce powstają tzw. ogrody społeczne. Na wspólnym kawałku ziemi tworzący nieformalne grupy mieszkańcy, ale także stowarzyszenia czy instytucje razem sieją i uprawiają warzywa. Takie projekty wyzwalają energię społeczną i integrują lokalną społeczność. Edukują, przyciągają całe rodziny do wspólnego uprawiania ogródka. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka reportaż Warszawa samorząd społeczeństwo