Polskie Radio
Section05

Pasquale Borgomeo

Duda: Trump przewiduje raczej umacnianie obecności USA w Polsce

Amerykańska obecność w Polsce jest umacniana - przekonywał, po spotkaniu z przywódcą USA Donaldem Trumpem, w rozmowie z TV Republika, prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta, Polska jest "elementem planu" planu Donalda Trumpa polegającego na zbudowaniu korzystnej dla obu stron współpracy, a spotkanie głów państw dowodzi, że jest wobec Polski życzliwość i że "Polska się liczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Donald Trump relacje polsko-amerykańskie

Bałachowcy. "Kopia Kmicicowej kupy" na wojnie z bolszewikami

W 1920 roku bili się z Armią Czerwoną, reprezentowali interesy "Trzeciej Rosji", walczyli o białoruską państwowość. Równocześnie znani byli z bestialstwa wobec cywilów. Wielonarodowe oddziały Stanisława Bułak-Bałachowicza były tak bitne i tak kontrowersyjne jak ich dowódca, nie bez przyczyny porównywany z awanturniczym bohaterem "Trylogii".
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka historia Polski Białoruś Rosja Stanisław Bułak-Bałachowicz

Kibice, rzeź powstańców i uparta Teodora, czyli jak powstała Hagia Sophia

Hagia Sophia została wzniesiona nie tylko przez ambicję cesarza Justyniana i dzięki zdolnościom wybitnych architektów. Wpływ na powstanie tego wyjątkowego dzieła architektury chrześcijańskiej miało krwawo stłumione na stadionie powstanie mieszkańców Konstantynopola i determinacja cesarzowej Teodory, która przekonała męża, by nie uciekał przed zbuntowanym ludem z miasta.
Zobacz więcej na temat:  Konstantynopol starożytność średniowiecze Stambuł Rzym kibice zamieszki

Świątynia Hagia Sophia. Jedna z najwspanialszych budowli świata

– Ten, kto wejdzie do Hagii Sophii, od razu zrozumie, jak wspaniałym osiągnięciem była jej budowa. Nie zdziwią go też słowa fundatora świątyni cesarza Justyniana I Wielkiego, który podczas konsekracji kościoła krzyknął zachwycony: "królu Salomonie, przewyższyłem cię!" - mówiła archeolożka prof. Elżbieta Jastrzębowska na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  architektura chrześcijaństwo islam średniowiecze Konstantynopol Istambuł Kościół SZTUKA

Analiza nie tylko ballad

23 lutego 1926 r. Samuel Langford krytyk muzyczny „The Manchester Guardian” podjął próbę analizy czterech ballad Chopina, pisząc: „Angielska krytyka sztuki ma często posmak moralizatorski, a muzyka Chopina rzadko wymyka się jej ostrzu. Uznaje się ją za sentymentalną, zniewieściałą, chorobliwie melancholijną i na inne sposoby patologiczną, a ignoruje jej energię witalną i szlachetność”. Angielski krytyk, pragnąc podkreślić wielkość chopinowskich dzieł, stwierdził: „Nie ma nic piękniejszego w całej muzyce fortepianowej nad owe ballady, nigdzie też lepiej nie zabrzmiał ton romantyczno-fantastycznej legendy”. Według niego tworzą one obraz wielkości Polski, której nic poza muzyką nie może oddać. Połączenie tych zachwycających kompozycji, przepełnionych romantycznym cierpieniem, z czterema scherzami wnoszącymi odrobinę humoru oraz Fantazją f-moll z jej dostojną powagą, tworzy podziwu godne dzieło geniusza. Żaden twórca muzyki fortepianowej nie może konkurować z Chopinem, a jego muzyka nadal stanowi wzór, jak należy komponować na ten instrument. (md)
Zobacz więcej na temat: