Polskie Radio
Section05

polecane24

Rzeź wołyńska. "Mamy problem w stosunkach z Ukrainą"

Sejm przyjął wspólną, polsko-ukraińską "Deklaracją pamięci i solidarności". W burzliwej debacie przed głosowaniem, zwolennicy deklaracji mówili, że buduje ona mosty między Polską i Ukrainą, zaś przeciwnicy – że pomija kwestię rzezi wołyńskiej. O sprawie dyskutowali w Debacie Poranka prof. Grzegorz Motyka (autor książki "Wołyń ’43"), Paweł Purski (eastbook.eu) i Dariusz Materniak (Portal Spraw Zagranicznych).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sejm Ukraina Wołyń

Ameryka na rozdrożu - wybory w Stanach Zjednoczonych

Wybory prezydenckie 8 listopada 2016 roku wyłonią 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dlaczego będą one jednym z najbardziej niezwykłych i nieprzewidywalnych głosowań w historii USA? Na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnią to nasi dziennikarze, którzy pokonają dla państwa tysiące kilometrów - przez Amerykę na rozdrożu.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton Michał Żakowski USA Wojciech Cegielski wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Powrót czarodzieja, czyli "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się sprzedaż książki "Harry Potter i Przeklęte Dziecko". To polska edycja scenariusza sztuki teatralnej autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego. O najnowszych losach najpopularniejszego czarodzieja na świecie mówiła w audycji Warto Czytać Eliza Wandtke z wydawnictwa Media Rodzina.
Zobacz więcej na temat:  harry potter KSIĄŻKA literatura Polskie Radio 24

"A jaka jest twoja #misja?". W odpowiedzi na wezwanie papieża

Niedziela Misyjna 23 października rozpoczyna w Kościele katolickim Tydzień Misyjny. Z tej okazji Salezjański Ośrodek Misyjny realizuje kampanię społeczną "A jaka jest twoja #misja?". O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i Magdalena Piotrek, wolontariuszka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież papież Franciszek Polskie Radio 24 religia wiara

Bieżeńcy 1915 - zapomniani uchodźcy z Polski

Od 3 do 6 mln osób wzięło udział tzw. bieżeństwie. Określenie to odnosi się do masowej ucieczki ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji w czasie I wojny światowej. O dramacie tego wydarzenia i losach jego uczestników napisała w książce "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" dziennikarka Aneta Prymaka-Oniszk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KSIĄŻKA KULTURA literatura Rosja HISTORIA I wojna światowa

Czy "Wołyń" wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Film Wojciecha Smarzowskiego wzbudza ogromne emocje. W Kijowie – ze względu na zagrożenie porządku publicznego – przeniesiono nawet projekcję filmu na późniejszy termin. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-ukraińskich i wpływie obrazu "Wołyń" na relacje z naszym wschodnim sąsiadem mówili Michał Broniatowski z "Forbesa" i Filip Memches z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  FILM Ukraina Wojciech Smarzowski Wołyń kino KULTURA historia Polski

Rodzina 500 plus. "Bieda w Polsce nie ma już twarzy dziecka"

11 miliardów 300 milionów złotych - tyle pieniędzy trafiło do polskich rodzin po sześciu miesiącach funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. Wsparciem zostało objętych 55 proc. wszystkich dzieci do osiemnastego roku życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło raport dotyczący funkcjonowania programu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Elżbieta Rafalska Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rodzina Rodzina 500+