Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Trzeba było działać, walczyć. Reportaż [POSŁUCHAJ]

"Zagazowali" kwasem masłowym m.in. Teatr Syrena w Warszawie, którego aktorzy nie przyłączyli do bojkotu instytucji reżimowych podczas stanu wojennego. Środki wybuchowe wrzucili do Kolegium ds. Wykroczeń, a pojemniki z kwasem masłowym - do mieszkań kolaborantów i funkcjonariuszy SB. To tylko niektóre z akcji radykalnych Grup Oporu "Solidarni". Podczas stanu wojennego należało do nich ok. 300 osób z Warszawy i okolic.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Solidarność reportaż Trójka

PR24 Fotografował pacyfikację "Wujka". Kazali zniszczyć zdjęcia

- Pamiętam reakcję kolegi, u którego wywoływałem te zdjęcia. Mówił do mnie: "Marek coś ty zrobił! Nie przyznawaj się, że to było u mnie wywołane". Mój ojciec zareagował podobnie. Kazał mi zniszczyć fotografie. Nie posłuchałem go. Wtedy zdałem sobie sprawę z wagi tego, co widziałem i wagi tych dokumentów - podkreślił w Polskim Radiu 24 fotograf Marek Janicki. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia Polskie Radio 24 kopalnia Wujek KULTURA

Kwiatowe krzyże "pomnikami" antykomunistycznego sprzeciwu. Dr Boruta o wystawie w Kordegardzie

- Młodsze pokolenie, nawet historycy, zupełnie zapomniało o tej formie protestu, o tej formie walki o to, żeby zachować wspólnotę narodu, ludzi, Solidarności, wartości, które w jakimś istotnym stopniu nam wtedy zabrano - mówił o kwiatowych krzyżach w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Boruta, artysta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa mazowieckie Polskie Radio 24 KULTURA fotografia historia Polski

Zmarł Andrzej Rozpłochowski. Kupisiewicz: był zdecydowanym antykomunistą

- Porozumienie katowickie było ważne, ponieważ wprowadziło zapis, że wszystkie pozostałe porozumienia dotyczą całego kraju, a nie tylko obszaru, na którym zostały podpisane. On ten zapis wywalczył - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kupisiewicz. Postać zmarłego Andrzeja Rozpłochowskiego wspominał także dr Krzysztof Gosiewski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Michał Rachoń Solidarność Andrzej Rozpłochowski

"Śpiewało się sto lat, zamiast bić brawa". Ewa Dałkowska o teatrze domowym w stanie wojennym

- Nikt nie mógł się przyznawać, że cokolwiek widział. Byliśmy instruowani przez fantastycznych prawników, ponieważ nie wiedzieliśmy, co to znaczy wpaść do więzienia. Zagraliśmy 150 razy w różnych mieszkaniach, w różnych gronach i to jest niesamowite, że nikt tego nie zdradził - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 aktorka Ewa Dałkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR Ewa Dałkowska PRL aktorzy społeczeństwo historia PRL historia Polski HISTORIA

Prof. Rafał Habielski: w stanie wojennym władze nie panowały nad informacją

- Domniemanie skali aresztowań powodowało przekonanie o tym, czym jest stan wojenny; jak głębokim uderzeniem i nieprzyjacielskim zamiarem wobec społeczeństwa jest akt 13 grudnia 1981 roku - mówił prof. Rafał Habielski o dezinformacji mediów, dotyczącej internowania działaczy opozycji w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski 1981 internowani chris niedenthal

"Ostry dyżur", czyli Grudzień '70 na STT

Polskie miesiące. Trudno odnaleźć w naszym kalendarzu "niewinny" miesiąc. Grudzień, paradoksalnie, należy do tych najczarniejszych. Przed tygodniem przedstawiliśmy słuchowisko przypominające wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Tym razem powtórzyliśmy "Ostry dyżur", zrealizowany w Radiu Gdańsk w 50. rocznicę Grudnia '70 na Wybrzeżu. Oba tragiczne wydarzenia łączy symbolicznie pomnik Poległych Stoczniowców przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mirosław Baka Barbara Marcinik Maria Seweryn słuchowisko Piotr Cyrwus Grudzień 1970

Stan wojenny na Podkarpaciu. Internowania i polityczne morderstwa

- Mieliśmy cztery ośrodki odosobnienia, trzy dla mężczyzn i jeden dla kobiet. W tym najsłynniejszym, w Załężu, internowano ponad 800 osób. Łącznie na Podkarpaciu znajdowało się 15 procent internowanych w całej Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Bukała z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA komunizm PRL historia Polski historia PRL społeczeństwo Solidarność internowani

"Najbardziej represyjnym elementem było internowanie". Dr Grzegorz Wołk o stanie wojennym

- Internowania były najbardziej represyjnym elementem w pierwszych dniach stanu wojennego. Było to zadanie Służby Bezpieczeństwa, a nie wojska. Duża część logistyki - zwłaszcza opracowywanie list osób, które powinny być internowane, które powinny trafić do więzień - należała właśnie do funkcjonariuszy SB - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych IPN. 
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA

"W stanie wojennym chodziło o zamordowanie Solidarności". W Paryżu oddano hołd ofiarom

- W stanie wojennym chodziło o zamordowanie "Solidarności" i o utrzymanie władzy przez Jaruzelskiego i Kiszczaka. Od lat obaj są bronieni, mówi się, że stan wojenny miał uchronić Polskę przed interwencją wojsk radzieckich. To jest nieprawda - mówił w Paryżu, w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja historia Polski

"To nie kwestia zemsty, ale sprawiedliwości". Bogusław Gołąb o rozliczaniu zbrodni stanu wojennego 

- Do dzisiaj Jaruzelski i jego podwładni nie zostali osądzeni za stan wojenny. Wielokrotnie wnioskowaliśmy, jako reprezentacja osób represjonowanych, żeby zdymisjonować tych zbrodniarzy wojennych. Do dzisiaj ci ludzie funkcjonują w historii, w glorii stopni wojskowych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański kopalnia Wujek Czesław Kiszczak