Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Czesław Bielecki. Reportaż "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" [POSŁUCHAJ]

Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń Marca 1968 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. W reportażu "Rzeczy ważniejsze niż moje życie" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o swojej drodze do wolności.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Bielecki komunizm PRL reportaż w Jedynce

"Kłamał przez całe swoje życie polityczne, zdrajca Polski". Prof. Panfil o Jaruzelskim

- Prezydent Andrzej Duda ma rację. Akt zdrady dokonał się w latach 40. Myślę, że tym Rubikonem zdrady było zostanie tajnym współpracownikiem Głównego Zarządu Informacji Wojskowej. Zza tej granicy już nie ma powrotu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA komunizm PRL Wojciech Jaruzelski Adam Michnik HISTORIA historia Polski 13 grudnia

Prof. Paczkowski: stan wojenny nie był inicjatywą Kremla

- Związek Sowiecki zgodził się na powstanie Solidarności, na porozumienia zawarte w Szczecinie i w Gdańsku, przestano mówić o interwencji jednostronnej - gościem audycji "Rzeczypospolite", w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, był prof. Andrzej Paczkowski, autor książki "Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Paczkowski Wojciech Jaruzelski Dwójka Antoni Dudek

"Nastąpił proces fraternizacji". Borowski o nagraniu Jaruzelskiego i Michnika

- Nastąpił szybki proces fraternizacji postsolidarnościowych elit z postkomunistami. Nie został rozliczony komunizm. Uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, a ten film jest dopełnieniem tego, co wiemy, ale obrazek jest oczywiście przykry - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adam Borowski Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL komunizm HISTORIA historia Polski PZPR

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Trójce

Minęło 40 lat od niedzieli 13 grudnia 1981 r., kiedy to o godz. 6.00 rano słuchający Polskiego Radia usłyszeli słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju". W 40. rocznicę tych wydarzeń radiowa Trójka powróciła do grudnia 1981 roku w swoich audycjach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski PRL Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Solidarność Warszawa

"Białorusini są dziś w podobnej sytuacji". Były dyplomata USA wspomina czasy stanu wojennego

- Rocznica stanu wojennego ma znaczenie, m.in. dla Białorusinów, których walka teraz jest podobna do tej polskiej sprzed lat - powiedział Ted Kontek, współzałożyciel organizacji Przyjaciół Solidarności w Waszyngtonie i wieloletni amerykański dyplomata. Kontek uczestniczył w uroczystościach rocznicowych przy pomniku Kościuszki pod Białym Domem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Biały Dom Ameryka Stany Zjednoczone USA Białoruś historia Polski

"Wolność i solidarność przetrwały w sercach ludzi". Premier o stanie wojennym

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że mimo upływu 40 lat wydarzenia stanu wojennego ciągle rzucają cień na naszą rzeczywistość - czytamy we wpisie na Twitterze. "Tak jak »Solidarność« była manifestacją nadziei, braterstwa i zaufania, tak stan wojenny był sączonym w nasze życie społeczne jadem niezgody, strachu i nienawiści. Małości, zwątpienia i niewiary" - napisał premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki historia Polski