Polskie Radio
Section05

wybory prezydenckie 2020

"Państwo musiało być gotowe na taką okoliczność". Dworczyk o orzeczeniu ws. wyborów korespondencyjnych

Szef KPRM Michał Dworczyk ocenił, że orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczące decyzji premiera zobowiązującej Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym jest zaskakujące. - Czekamy na pisemne uzasadnienie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Michał Dworczyk kancelaria premiera Poczta Polska sądownictwo polityka POLSKA

Komunikaty o ważności głosu. Trwa dochodzenie ws. podszywania się pod organy wyborcze

Policja pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej prowadzi dochodzenie w sprawie podszywania się pod Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dochodzenie jest wynikiem zawiadomienia zapowiadanego w lipcu przez KBW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja prokuratura Państwowa Komisja Wyborcza Krajowe Biuro Wyborcze

Katarzyna Lubnauer: zwierzęta w cyrkach to już przeszłość

- Chciałabym zobaczyć ten projekt. Na razie mamy zapowiedź, że będziemy dążyć do tego, żeby zamknąć branżę futrzarską - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer. Poseł Koalicji Obywatelskiej skomentowała projekt ustawy PiS o ochronie zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia Rafał Trzaskowski Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Katarzyna Lubnauer

"Przepisałem to z gazety". Boniek tłumaczy się z wpisu o wyborcach ze wsi i z niskim wykształceniem

- To nie jest moje zdanie. To jest zdanie, które ja przepisałem z gazety - mówił Zbigniew Boniek w RMF FM, tłumacząc się ze swojego wpisu na Twitterze zamieszczonego po wyborach prezydenckich. Wyraził w nim zdziwienie, że prezydenta Polski mogą wybrać "ludzie ze środowiska wiejskiego, emeryci i ludzie z podstawowym wykształceniem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka SPORT Zbigniew Boniek wykształcenie Robert Mazurek

Publicyści o deficycie budżetowym. Sakiewicz: właściwa reakcja może zapobiec głębszemu kryzysowi

- Nie obawiałbym się polityki zwiększonego zadłużenia, została przećwiczona podczas poprzedniego kryzysu. Można byłoby się obawiać utraty sterowności w sytuacji nacisków i generowania pieniędzy wtedy, gdy nie będzie to już dla gospodarki absolutnie niezbędne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli również udział Marek Tejchman ("Dziennik Gazeta Prawna") i Agaton Koziński ("Polska The Times").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 budżet Polski Tomasz Sakiewicz Agaton Koziński

"Kryzys został ugaszony w poniedziałek rano". Marek Sowa o sytuacji w Platformie

- Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że kwestia rozdzielenia funkcji szefa partii i szefa klubu PO nastąpi po wyborach prezydenckich. Jestem przekonany, że Borys Budka - jak sam zapowiadał - tych funkcji nie będzie łączył. Przed nami posiedzenie klubu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Marek Sowa.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Schetyna Tomasz Siemoniak Platforma Obywatelska POLSKA polityka Borys Budka

"Będzie dużo krzyku, że to zarzuty polityczne". Jałowiczor o oskarżeniu Adamowicz

- Mogę wstępnie założyć, że będzie się zarzucać nie tylko atak na pamięć o zamordowanym prezydencie Gdańska, ale też na opozycję, twierdzić, że jest to szukanie jakiegoś haka, a po aresztowaniu Sławomira N. uderza się w to samo środowisko, by dobrać się do Donalda Tuska. W tym kierunku będzie szedł przekaz - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny). W debacie udział wzięli również Patryk Słowik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Polskie Radio 24 LGBT

Tomasz Sakiewicz o LGBT: importowana rewolucja

- To importowana rewolucja, tak ja ta sprzed 100 lat, tylko na szczęście jest jeszcze w miarę pokojowa. Ma taką samą podatność na polski grunt, jaką mieli bolszewicy w 1920 roku - mówił o ruchach LGBT w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). W audycji gościli także Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") oraz Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Polskie Radio 24 LGBT

Publicysta: Trzaskowski nie potrafi wykorzystać udanej kampanii prezydenckiej

- Przez pierwszy miesiąc funkcjonowania ruchu "Nowa Solidarność" nic się nie dzieje, a prezydent Warszawy nie jest obecny przy największych od dawna manifestacjach. Rafał Trzaskowski nie potrafi wykorzystać swojej niewątpliwie udanej kampanii prezydenckiej, mam wrażenie, że zrezygnował z aktywności - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński (Rzeczpospolita). W audycji dyskutowali również Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) oraz Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Polskie Radio 24 LGBT

Dialog, edukacja, praca i klimat. Jan Strzeżek: wspólnie wypracujmy #NajlepszyPlanDlaMłodych

Młodzieżówka Porozumienia Jarosława Gowina zaprezentowała projekt, który ma być odpowiedzią na potrzeby młodych Polaków. - Podczas ostatniej kampanii wyborczej zauważyliśmy prawidłowość, że żaden z kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta RP nie przygotował takiego programu - mówił w Polskim Radiu 24 z-ca rzecznika partii Porozumienie Jarosława Gowina i szef młodzieżówki tej partii Jan Strzeżek. 
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Jarosław Gowin

Dr Żukowski o protestach LGBT: radykalna ekspresja środowisk mniejszościowych

 - To co obserwujemy w tej chwili chociażby w centrum Warszawy, to raczej radykalna ekspresja środowisk zdecydowanie mniejszościowych, czego doskonałym dowodem są wypowiedzi części polityków wyraźnie liberalnych, którzy próbują się od tego dystansować - mówił w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia politolog i socjolog dr Tomasz Żukowski. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Żukowski Nasz komentarz POLSKA LGBT

Anna Popek: stawienie znaku równości miedzy autorytetem a celebrytą jest bardzo niebezpieczne

- Deklaracje wyjazdu po wyborach, jakie składali niektórzy celebryci, to była figura retoryczna. Zrozumiałe jest, że taki celebryta nie może z Polski wyjechać, bo natychmiast przestałby nim być. A to jest sens ich istnienia, bycie w centrum zainteresowania, bycie słuchanym - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Popek, dziennikarka. W dyskusji wziął udział również Maciej Pawlicki, producent filmowy, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Andrzej Duda polityka wybory w Polsce Anna Popek Łukasz Sobolewski Maciej Pawlicki

Polityk KO: wybory prezydenckie nie były ani równe, ani powszechne

- Wysłanie na Zgromadzenie Narodowe delegacji PO było trudną decyzją. To symboliczny znak, że mamy wiele zastrzeżeń do warunków, w jakich odbywały się wybory, które nie były równe i powszechne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. - Powołaliśmy zespół, który ma wyjaśnić nieprawidłowości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska koalicja obywatelska Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach