Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Rocznica śmierci hrabiny Skarbek

Sto dziewięćdziesiąt lat temu, 31 grudnia 1827 roku zmarła w Warszawie hrabina Skarbek. Znajomość Skarbków z rodziną matki Chopina sięga ok. 1860 roku, kiedy dziadek kompozytora, Jakub Krzyżanowski, został zatrudniony przez kasztelana Jana Skarbka na stanowisku administratora jego dóbr. W późniejszych latach obie rodziny utrzymywały bliskie kontakty. Tablica nagrobna zmarłej hrabiny, pochowanej na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, miała napis: Ś.P. LUDWIKA z FENGERÓW HRABINA SKARBEK / MATKA CHRZESTNA FRYDERYKA CHOPINA / UR. 1 WRZEŚNIA 1765 R. / ZM. 31 GRUDNIA 1827 R. / CZEŚĆ DOBREJ MATCE (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Urodziny Haliny Czerny-Stefańskiej

30 grudnia 1922 roku urodziła się w Krakowie Halina Czerny-Stefańska, laureatka I nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1949 roku. Naukę muzyki rozpoczęła mając 5 lat pod kierunkiem ojca – pianisty i pedagoga. Mając 7 lat dała w krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia pierwszy koncert. Uczennica Alfreda Cortota w Paryżu, Józefa Turczyńskiego i Zbigniewa Drzewieckiego w Warszawie. Koncertowała prawie na wszystkich kontynentach z najsłynniejszymi dyrygentami i orkiestrami; juror międzynarodowych konkursów m.in. chopinowskiego, nagrywała płyty dla renomowanych firm. Zmarła w Krakowie (1 lipca 2001 r.) w dniu swoich imienin. Do historii przeszła jako wybitna interpretatorka dzieł Chopina. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Zmarła Jadwiga Sarnecka

29 grudnia 1913 roku w Krakowie zmarła Jadwiga Sarnecka, utalentowana pianistka, kompozytorka i pedagog, uczennica Aleksandra Michałowskiego w Instytucie Muzycznym Warszawskim oraz Teodora Leszetyckiego w Wiedniu. Jako studentka zwróciła na siebie uwagę wspaniałą interpretacją Chopina. Od 1897 brała lekcje kompozycji u Władysława Żeleńskiego i Felicjana Szopskiego oraz sama zaczęła też pisać utwory. W 1910 r. otrzymała II nagrodę za IV Balladę fortepianową na konkursie kompozytorskim we Lwowie (pierwszą dostał Szymanowski). Zmarła przedwcześnie, prawdopodobnie na gruźlicę. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Taniec imigrantów, który nigdy się nie kończy [wideo]

Niezwykła ekspresja, temperament i wirujące emocje. Tak w skrócie można opisać tango. Tuż przed Sylwestrem - najbardziej roztańczoną nocą w roku - sprawdziliśmy skąd pochodzi ten taniec. Jak się okazuje jest to mieszanka elementów afrykańskich i europejskiego szyku. Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem zawitał w Buenos Aires. Przed milongą zaczerpnęliśmy wiedzy od Mai Tyborskiej z Vayaconmaya.
Zobacz więcej na temat:  polskieradio.pl podróże Buenos Aires Argentyna tango sylwester PolskieRadio.pl na końcu świata TYLKO U NAS

Ukończone Rondo a la Krakowiak

27 grudnia 1828 r. Chopin skończył pracę nad Rondem a la Krakowiak F-dur op. 14 na fortepian z orkiestrą, o czym doniósł w liście do przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego: „Rondo a la Krakowiak skończone w partycji. Introdukcja oryginalna więcej niż ja cały w bajowym surducie”. Prawykonania tego dzieła kompozytor dokonał 22 marca 1830 r. w stołecznym Teatrze Narodowym; dzień później napisano („Kurier Warszawski”): „wczoraj znowu przybyło 900 osób. Powitano wirtuoza rzęsistymi oklaskami i ciągle je ponawiano, szczególniej zaś po wykonaniu Ronda Krakowiakowego.” (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Święta w Wiedniu

24 i 25 grudnia [1830] Chopin spędza samotnie Święta Bożego Narodzenia w Wiedniu. Odwiedza katedrę św. Stefana, a następnie pisze podyktowany tęsknotą za bliskimi list do Jana Matuszyńskiego: „Cicho było – czasem tylko chód zakrystiana zapalającego kagańce w głębi świątyni przerywał mój letarg. Za mną grób, przede mną grób… Tylko nade mną grobu brakowało. Ponura roiła mi się harmonia… Czułem więcej niżeli kiedy osierociałoś moją”. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Piętno wielkiego jeniuszu

Tego dnia w „Kurierze Warszawskim” (1829) Stanisław Koźmian (1811-1885 – poeta, literat, publicysta) napisał: „Przyjmowany z zapałem za granicą Rodak nasz, nie dał się dotąd publicznie słyszeć w Ojczyźnie swojej. […] Czyż talent P. Chopin nie jest własnością jego Ojczyzny? […] Utwory Pana Chopin noszą bez zaprzeczenia piętno wielkiego jeniuszu; między nowymi jego dziełami ma być Koncert f-moll godny iść w rzędzie z dziełami najpierwszych Europy muzyków”. (sd)
Zobacz więcej na temat: