Polskie Radio
Section05

Związek Sowiecki

Walki Uderzeniowych Batalionów Kadrowych na wschodnich krańcach II RP

Walka Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, trwała kilka lat, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego, scaloną w 1943 Konfederacja Narodu, dostrzegając zagrożenie komunistyczne nadciągające ze wschodu. O działalności zbrojnej Uderzeniowych Batalionów Kadrowych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Kazimierz Krajewski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Niemcy

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe. Polska partyzantka w walce z sowieckim i niemieckim okupantem

– Relacje Batalionów z Armią Krajową były bardzo złożone. Początkowo dochodziło do ich ostrego zaognienia, ale w końcu przerodziły się we współpracę – powiedział dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa o powstaniu i zbrojnej działalności Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bolesław Piasecki historia Polski II wojna światowa

"Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego"

- Prezydent miał bardzo dużo czasu na etapie procedowania tej ustawy, mógł zgłosić swoje uwagi czy wysłać swoich przedstawicieli kiedy ta sprawa była w toku. Nic takiego się nie wydarzyło – powiedział w audycji 24 Pytania historyk wojskowości dr Lech Kowalski. Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu zawetował ustawę degradacyjną. M.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nadal będą generałami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski prezydent Czesław Kiszczak PRL dekomunizacja komunizm Lech Kowalski

Muzyka naznaczona cierpieniem. Rzecz o Mieczysławie Weinbergu

- Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek. To nie ja wybierałem ten temat. Podyktował mi go los, tragiczny los moich bliskich – tak o głównym motywie swojej twórczości mówił jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Mieczysław Weinebrg. Jego rodzice i jedyna siostra zginęli w obozie w Trawnikach na Lubelszczyźnie. On większość swojego życia spędził w Związku Sowieckim, do którego uciekł przed niemiecką nawałnicą. Żyd, Polak, człowiek sowiecki – jeden z najważniejszych twórców muzyki poważnej XX wieku – jego dorobek pomału wychodzi z cienia zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna MUZYKA

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL komunizm Grzegorz Majchrzak Jacek Kuroń Jerzy Buzek

"Rosjanie wciąż udają, że w 1939 roku szli Polakom z pomocą"

– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa agresja sowiecka ZSRR historia Polski

Porozumienia Sierpniowe. Gdzie są oryginały dokumentów?

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Solidarność historia Polski komunizm PRL

Relacje bezpieki PRL ze służbami sowieckimi

– Rola służb sowieckich w organizowaniu aparatu bezpieczeństwa PRL była bardzo duża. Sowieci na bieżąco analizowali mechanizmy władzy w naszym kraju – opowiada historyk dr Witold Bagieński. W audycji Polskiego Radia 24 rozmowa na temat tworzenia się, funkcjonowania komunistycznej bezpieki oraz jej związków, a także zależności od służb sowieckich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski służba bezpieczeństwa historia PRL PRL

Operacja polska NKWD. "Polacy w czołówce wrogów"

- Liczebność, aktywność społeczna i zawodowa zdecydowały o tym, że ludność polska znalazła się na celowniku sowieckiego represyjnego systemu komunistycznego – powiedział w audycji Nos Kleopatry prof. Jan Szumski, historyk z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Gość odniósł się w ten sposób do operacji polskiej NKWD, która miała miejsce 80. lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa operacja polska NKWD IPN ZSRR NKWD