Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną; głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Debaty, wystawy, koncerty, słuchowisko

- Kobiecych narracji wciąż jest za mało, za mało jest bohaterek, za mało jest lektur szkolnych napisanych przez kobiety, za mało młode dziewczyny mają wciąż możliwości, by czerpać inspiracje z historii opowiadanych w różnych miejscach, takich jak instytucje kultury - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka dziennikarstwo kobieta herstoria

Alergolożka w Trójce: żeby się przygotować na atak alergii, warto śledzić kalendarze pylenia

W Polsce przybywa osób z alergią - zauważyła alergolożka Kaja Pulik. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśniła, że coraz więcej jest osób zarówno z alergicznym nieżytem nosa, jak i z astmą. Według szacunków w Polsce nawet 12 mln osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka alergia alergeny astma Katar Robert Grzędowski wiosna kwiaty drzewa lekarz alergie u dzieci

Człowiek orkiestra. Prof. Tadeusz Pietras: mam jeszcze dużo marzeń

Rzadko zdarza się aby jeden człowiek skupiał w sobie tak wiele wiedzy i umiejętności. Prof. Tadeusz Pietras, lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menager zdrowia, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie opowiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" w Programie 1 Polskiego Radia, dlaczego w życiu postawił na wiedzę i edukację. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie psychiatria medycyna biologia NAUKA psychologia badania

Maj - trudny czas dla alergików. Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Według szacunków w Polsce nawet 12 milionów osób cierpi z powodu różnego rodzaju alergii i uczuleń. W tym roku przyroda przyspieszyła, w niektórych regionach przestała już pylić brzoza, wcześniej zaczęły natomiast pylić trawy, które są najczęstszą przyczyną objawów alergii wziewnych od późnej wiosny do lata.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski alergia alergie u dzieci odczulanie zdrowie medycyna społeczeństwo

Głowy do góry! Na niebie będzie można zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przez ostatnie dni mieliśmy szansę podziwiać zorzę polarną na terenie Polski. Ale to nie jedyna kosmiczna atrakcja, jaka w najbliższych dniach pojawi się ponad nami. Nad Polską lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, teraz wieczorami towarzyszą temu idealne warunki do obserwacji. To oznacza, że czeka nas seria fantastycznych widoków na niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Robert Grzędowski międzynarodowa stacja kosmiczna obserwacje niebo astronomia kosmos

Afery szpiegowskie. Jaka była rola szpiegów w okresie zimnej wojny?

W kolejnym wydaniu audycji "Historia bliska" rozmawialiśmy o roli szpiegów w okresie zimnej wojny. 50 lat temu, 7 maja 1974 roku, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec podał się do dymisji. Willy Brandt odszedł ze stanowiska między innymi dlatego, że jego sekretarz i najbliższy współpracownik okazał się agentem Stasi - szpiegiem Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  zimna wojna historia Polski Willy Brandt PRL Marek Stremecki Agencja Wywiadu Niemcy Andrzej Czechowicz służby i bezpieczeństwo Radio Wolna Europa

Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  
Zobacz więcej na temat:  spektrum autyzmu zdrowie tolerancja akceptacja reportaż Klub Trójki Anna Dudzińska Katarzyna Michalak Trójka Lublin Małgorzata Jończy-Adamska dzieci

Od 60 lat czytamy Muminki w Polsce. Zaczęliśmy od trzeciej części

W 1964 roku na półkach polskich księgarni znalazła się książka "W Dolinie Muminków" Tove Jansson. Dzięki niej wciągnęliśmy się w świat skandynawskich trolli, zafascynowaliśmy Muminkiem, Buką, Włóczykijem czy Małą Mi. Od tego czasu minęło już 60 lat, a polscy czytelnicy wciąż chętnie sięgają po te opowieści. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Muminki literatura Tove Jansson książki dla dzieci KSIĄŻKA Weronika Puszkar Anna Czernow

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Ryszard Jaźwiński Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

ADHD - "poznaj swoje supermoce i zapanuj nad nimi"

- Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego - opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD". - W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć i nauczyć się korzystać ze swoich supermocy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe adhd psychologia terapia

Wielowymiarowe ujęcie tematu "maszyna a człowiek", czyli co nas czeka na Copernicus Festival

Krakowski Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku organizatorzy imprezy skupili się na haśle "maszyna". Tym razem przedstawią rozwój technologii, ale także i to, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata oraz samych siebie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia sztuczna inteligencja Copernicus Festival Kraków maszyny technologie Tomasz Żąda Trójka

Konkurs Wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Zwyciężczyni: startowałam po to, by się doskonalić

- Mam wrażenie, że dzięki braniu udziału w konkursach mogę podnieść swój poziom gry. Potrzebowałam więc kolejnego konkursu, by doskonalić się w praktyce. Poza tym przyciągnęła mnie tu muzyka Witolda Lutosławskiego - mówiła tuż po ogłoszeniu wyników 12. Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego jego zwyciężczyni, Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego wiolonczela Witold Lutosławski Michał Dębski Dwójka KULTURA Tae-Yeon Kim MUZYKA Maria Leszczyńska Antoni Wrona