- ADHD to neurorozwojowe zaburzenia psychiczne powodujące deficyty uwagi, hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność.
- Z angielskiego: attention deficit hyperactivity disorder - zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
- ADHD ma zdiagnozowane Aneta Korycińska, znana w sieci jako "Baba od polskiego"
- Swoje doświadczenia i przemyślenia opisała w książce "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD".
- Od dziecka borykam się z depresją i myślami samobójczymi i nikt mi nie powiedział, że to może być to. Aż trafiłam na terapię, na której pojawiła się diagnoza, że to ADHD - wspomina gość Czwórki. - Na terapii, która trwała przez rok, na początku przeżyłam żałobę po moim dzieciństwie, po lękach, po zastanawianiu się, co ze mną jest nie tak, i okazało się, że nie jestem jedyna i wcale nie jestem "zepsuta". Jednocześnie była ulga i radość, a zarazem smutek.
ADHD - czym się charakteryzuje?
ADHD objawia się w przeróżny sposób, jak tłumaczy Aneta Korycińska: u chłopców występuje bardzo często nadpobudliwość ruchowa, a u dziewcząt psychoruchowa. - Czyli mamy rozbiegane myśli, i to są różne myśli. To jest takie radio w mojej głowie, stąd tytuł książki - wyjaśnia. - To jest tak, że niektórzy nie mają za dużo myśli i mogą skupić się na jednej czynności. Mnie natomiast w jednym momencie zajmuje kilkanaście tematów. Tych myśli jest naprawdę wiele i trudno znaleźć tunel, żeby odpocząć i żeby nie mieć mętliku w głowie, który jest wykańczający.
Rozmówczyni Marty Hoppe zaznacza, że osoby z późną diagnozą ADHD mają potrzebę zbudowania swojej tożsamości. Dużo więc mówią o tym, co czują. - Ten czas u mnie minął, ale chciałam domknąć ten proces i zapisać swoje doświadczenia w książce. Pisząc ją, jednocześnie zamykam pewien rozdział w moim życiu - zaznacza. - Chcę sobie z ADHD coraz lepiej radzić, jednocześnie historia spisana już nie jest moja, ona już sobie sama żyje. Podczas pracy nad książką popłynęło wiele łez, zarówno nad moją historią, jak i moich rozmówców. Mam wiele obaw, ale także poczucie ulgi, że właściwie dla mnie już nie ma wstydu, już to wszystko napisałam.
Człowiek z ADHD, czyli jaki?
Gość audycji tłumaczy, że osoby z ADHD mają nadmiar energii oraz wieczną gonitwę myśli i działań. - Niesie to za sobą duży potencjał komiczności, kiedy działamy chaotycznie, gubimy rzeczy i przewracamy się np. o kable. Bo człowiek może mieć kilka fakultetów, ale nie radzi sobie z podstawowymi rzeczami, np. z kalendarzem i zapamiętywaniem ważnych rzeczy - zauważa Aneta Korycińska. - Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego. W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć.
21:47 CZWORKA/Czwórka do piątej - ADHD 13.05.2024.mp3 O ADHD opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD" (Czwórka do piątej/Czwórka)
Supermoce
Nadpobudliwość i chęć ciągłego działania - tak żyją osoby z ADHD. Trudno im odpoczywać i się relaksować. Rozmówczyni Marty Hoppe wskazuje, że osoby zdiagnozowane cały czas są w ruchu, świetnie odnajdują się na stanowiskach kreatywnych i wielozadaniowych.
- Uważam, że to ciekawa energia. Jeśli miałabym dziecku wytłumaczyć, czym jest ADHD, to bym powiedziała, że masz supermoce jak superbohaterowie, ale musisz nauczyć się nad nimi zapanować - tłumaczy Aneta Korycińska. - Każdy musi znaleźć swoją metodę, jak z tym funkcjonować.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Aneta Korycińska (autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD")
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 14.15
aw/pr/wmkor