Polskie Radio
Section05

psychologia

Strategiczne poczucie humoru. Czy żarty pomagają osiągnąć sukces?

Niejedna osoba, przebywając w towarzystwie, za punkt honoru obiera wywołanie uśmiechu na twarzach innych. Dowcipkowanie niekoniecznie jednak musi wynikać z poczucia humoru. Czasami żarty mogą być elementem strategii. Badania w tym zakresie prowadzi dr Agnieszka Fanslau z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, a o swoich obserwacjach opowiedziała Monice Suszek w kolejnej odsłonie "Pikniku Naukowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek żart humor socjologia

ChatGPT - partner idealny? Sztuczna inteligencja może stać się zbyt ważna w życiu

ChatGPT, i w ogóle sztuczna inteligencja, ma ułatwiać życie. Jednak ta pomoc może czasami pójść za daleko. Badania przeprowadzone przez OpenAI, twórcę chatbota, wykazały, że ciągłe rozmowy z botem oraz nadawanie mu przezwisk mogą prowadzić do emocjonalnego uzależnienia od niego. Czy możemy mówić o problemie? Sprawdziliśmy to w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski sztuczna inteligencja technologie relacje chat GPT

Zaangażowany tata. Kamil Nowak z Blog Ojciec: wiedza nie spłynęła na kobiety sama

W przeszłości rola ojca była często ograniczana do bycia żywicielem rodziny. Współczesne tacierzyństwo zyskuje na znaczeniu, ponieważ ojcowie coraz częściej angażują się w codzienną opiekę nad dziećmi. Coraz większy nacisk kładzie się też na równą odpowiedzialności obydwojga rodziców w wychowywaniu dzieci. Zyskująca na znaczeniu rola ojca w rodzinie ma pozytywny wpływ nie tylko na dzieci, ale także na relacje między partnerami. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Agnieszka Kunikowska Kamil Nowak Blog Ojciec

Czy grozi ci pracoholizm? Naukowcy opracowali pierwszy na świecie test

Pracoholizm to zaburzenie równowagi miedzy pracą i życiem osobistym. Coraz częściej pragnienie zawodowego sukcesu przeradza się w nałóg, a to zagraża zdrowiu czy nawet życiu uzależnionych. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Edyty Charzyńskiej opracował pierwszy na świecie test na pracoholizm. Na czym on polega, sprawdzaliśmy w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka praca POLSKA

Parentyfikacja. Gdy dziecko musi nagle dorosnąć

Parentyfikacja to proces, w którym dziecko przyjmuje rolę dorosłego. Musi zająć się sobą, domem, młodszym rodzeństwem, a czasem nawet dorosłymi członkami rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwykle w wyniku nieobecności, zaniedbania lub niewłaściwego zachowania dorosłych. Sparentyfikowane dziecko staje się dorosłym w relacji, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Roman Czejarek

Czy jestem "wystarczająco dobrym rodzicem"?

"Czy jestem dobrym rodzicem?" to pytanie, które większość rodziców zadaje sobie w którymś momencie życia. Czy da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Co świadczy o byciu dobrym rodzicem? Że kochamy nasze dziecko? Że poświęcamy mu czas? Nie ma rodziców idealnych, a wychowywanie dziecka to trudna i skomplikowana rola. Czy to, że nie jesteśmy idealni powinniśmy traktować jako porażkę? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Sława Bieńczycka Beata Rajba

Krzysztof Czeczot: droga w życiu jest czasami ważniejsza niż cel, do którego się zmierza

"Porządny człowiek" to serial, który rysuje nam antybohatera na pierwszym planie, zabierając widza po dylematach moralnych wokół tego co dobre, a co złe. O tej produkcji Jacek Cygan rozmawiał z Krzysztofem Czeczotem, aktorem wcielającym się w główną rolę serialu i współtwórcą scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także serial thriller Krzysztof Czeczot życie Jacek Cygan

"Pomnożyć życiowe doświadczenia". Bohaterki (i bohaterowie) Virginii Woolf

– To jedno z moich zasadniczych odkryć, jeśli chodzi o tę pisarkę: jej związek z rzeczywistością, jej dotykalność świata. Jej świadomość, że nie istniejemy jedynie w sferach duchowych, ale że życie jest tu i teraz – podkreślała na antenie Polskiego Radia tłumaczka Magda Heydel, opowiadając o wielowymiarowości dzieła literackiego Virginii Woolf.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura feminizm Dwudziestolecie międzywojenne

Jak uzależnienie wpływa na bliskich i jak język może obnażyć nałóg?

Uzależnienie nie jest tylko problemem samego uzależnionego. Niszczące życie konsekwencje spotykają również bliskich osób z nałogiem. W Czwórce rozmawialiśmy o zjawisku współuzależnienia oraz o tym, jak język staje się narzędziem manipulacji w życiu uzależnionego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także uzależnienia alkohol alkoholizm Jakub Jamrozek Małgorzata Majewska Marek Sekielski komunikacja

Mówienie do siebie. Czy powinniśmy się tego wstydzić?

Rozmawianie ze sobą lub mówienie do siebie na głos to wbrew pozorom nic złego. Choć dla niektórych może to brzmieć jak dziwaczny nawyk, naukowcy twierdzą, że przynosi wiele korzyści. - Gdy ktoś mnie złapie na mówieniu do siebie, się to cieszę. Uświadamiam sobie wtedy, że łapię ze sobą kontakt - przyznaje psychoterapeutka Natalia Harasimowicz. 
Zobacz więcej na temat:  zawód doradca zawodowy Zobacz także Sława Bieńczycka psychika

Pierwszy telefon dla dziecka. Dlaczego im później, tym lepiej?

- Z punktu widzenia rozwoju psychiki dziecka oraz budowy i funkcji rozwoju mózgu jestem zdania, że dziecku nie jest potrzebny telefon - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog kliniczny dzieci i młodzieży Marta Bąkowska. Tymczasem, jak wynika z raportu "Internet Dzieci", dzieci i młodzież spędzają dziennie ponad cztery godziny ze smartfonem w ręku.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także telefony komórkowe telefon smartfony smartfon dzieci dzieciństwo rozwój rozwój dziecka Roman Czejarek internet