Polskie Radio
Section05

młodzież

Nauka do klasówek i egzaminów. Jakie techniki zastosować, żeby uczenie było prostsze?

Styczeń to czas ostatnich klasówek i poprawek przed wystawieniem ocen z pierwszego semestru, a u studentów szykowanie się do sesji egzaminacyjnej. Co podpowiedzieć dzieciom i młodzieży, aby ich nauka była bardziej efektywna? Jakie techniki zastosować aby zapamiętanie dat, definicji czy wzorów było prostsze? Ile godzin dziennie, jakie przerwy dają najlepsze efekty? 
Zobacz więcej na temat:  szkoła psychologia społeczeństwo internet Zobacz także Roman Czejarek

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci książki Zakopane rocznica proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Debata Dwójki o problemach cyfrowej ewolucji. Smartfony organizują nam czas? [WIDEO]

- Naczelny problem z technologią, który już teraz mamy jest taki, że telefon jest zabawką i zamiast dostarczać nam odpowiedzi jest pytaniem. Pytanie jakie zadajemy temu urządzeniu to: co będę dzisiaj robił? - powiedział podczas "Debaty Dwójki" dr Krzysztof Maj. Wraz z prof. Michałem Krzykawskim i Magdaleną Bigaj podzielili się wyzwaniami jakie niesie ze sobą rewolucja cyfrowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także internet cyfryzacja Krzysztof Maj Magdalena Bigaj Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Młodzieżowe słowa z przeszłości. "Ty żłobie automatyczny", "kombinower", "łapświnia"

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 jest dobrą okazją, by rozejrzeć się w źródłach i sprawdzić, jak kiedyś posługiwano się "młodą polszczyzną". Zwłaszcza że ta odmiana języka należy chyba do najbardziej twórczych, zaskakujących i, co widać do dziś, wywołujących pytania: "ale co to w ogóle znaczy?".
Zobacz więcej na temat:  młodzieżowe słowo roku język polski polszczyzna uczniowie

Młodzieżowe Słowo Roku. "Trzeba uważać, bo łatwo o poczucie żenady"

Język starszych nie opisuje rzeczywistości porządnie, mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Bralczyk, dlatego młodzi szukają na ten opis nowych określeń. Z młodzieżowymi słowami, dodawali inni eksperci, jednak ten kłopot, że używane przez dorosłych albo w nieodpowiednich kontekstach brzmią nieautentycznie i, właśnie, krindżowo.
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzieżowe słowo roku poprawna polszczyzna Jerzy Bralczyk Bartek Chaciński Wiesław Godzic