Polskie Radio
Section05

Redakcja katolicka

Czy bycie księdzem, to niebezpieczna misja?

Połowa ankietowanych księży deklaruje, że doświadczyła agresji w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pt. „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych, miejsc i obiektów kultu w Polsce", o którym mówili uczestnicy konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W badaniach zostały podjęte cztery zagadnienia: doświadczenie przemocy w różnych wymiarach i aspektach; reakcji na te doświadczenia, czyli w jaki sposób osoby duchowne reagują na przemoc albo na sytuacje antycypowanej przemocy; poczucie bezpieczeństwa w związku z misją, którą wykonują; przyczyny i dynamika agresji wobec osób duchownych.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara Za życiem

Muzyczne rozmowy w Niedzielę Palmową

Rozmowa z Maciejem Marchewiczem, redaktorem książki Jana Tatury "Znaki z nieba", traktującej o odkryciach naukowych potwierdzających prawdziwość biblijnych świadectw m.in o zagładzie Sodomy i Gomory, potopie czy męce Jezusa. Rozmowa z Jarosławem Szarkiem, autorem książeczki "To jest moja Matka, ta Ojczyzna!" będącej wyborem fragmentów homilii Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Polski.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Trójka

 „Evangelium vitae” - obrona godności życia ludzkiego wobec „kultury śmierci”

25 III przypada 30 rocznica ukazania się Encykliki „Evangelium vitae” (Ewangelia życia) papieża św. Jana Pawła II, która potwierdza wartość i nienaruszalność każdego ludzkiego życia oraz apeluje do wszystkich ludzi o szanowanie, ochronę, miłość i służbę każdemu ludzkiemu życiu . Encyklika porusza zagadnienia moralnego nauczania Kościoła na temat poszanowania ludzkiego życia.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie życie katolicyzm wiara

La Pallotina

Po siedmiu latach, ukazuje się nowy album oryginalnego zespołu. Płyta zatytułowana jest "Nie udało się". Swoją oryginalność zespół zawdzięcza świetnym tekstom i muzyce, nad która czuwa muzyk po Akademii Jazzu i Rozrywki w Katowicach -  ks. Andrzej Daniewicz. O siedmiu latach ciszy, nowym spojrzeniu na muzykę i tym co się nie udało opowie lider zespołu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Trójka

Papież rewolucjonista? Co Franciszek zmienił w Kościele

13 marca minęło 12 lat od wyboru papieża Franciszka. Niektórzy mówią, że papież całkowicie zmienia oblicze Kościoła. Jeszcze inni zwracają uwagę na jego programowe dokumenty, które wydobywają wiele ważnych problemów ze społecznego nauczania Kościoła. Co Franciszek mówi do młodych? Jakie jego słowa są kluczem do odczytania pontyfikatu? W Rozmowach Wiarygodnych przyjrzymy się postaci i nauczaniu Franciszka, w czasie, gdy on sam świętował rocznicę wyboru w szpitalu, lecząc zapalenie płuc.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara rozmowa młodzież

Teatr Exit, czyli rzecz o wychodzeniu z niewoli

Razem z aktorami i twórcami Teatru Exit porozmawiamy o inicjatyw artystycznych realizowanych w ramach Wielkiego Postu. 13 marca w Warszawie zapraszamy na premierę filmu Exit, czyli rzecz o wychodzeniu z niewoli. To dokument będący zapisem ostatniej trasy teatralnej, na która zostały zaproszone osoby w kryzysie bezdomności. Ich zadaniem było wspieranie w obsłudze technicznej i bycie asystentami niepełnosprawnych aktorów Teatru Exit. Z tego filmu pochodzą piosenki wykonywana przez bezdomną Beatę Trzeję z muzyką Adama Szewczyka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Trójka

Kobiety papieża Franciszka

Przybywa kobiet w Watykanie. Pod względem zatrudnienia kobiet Stolica Apostolska wypada lepiej niż polskie wojsko i policja. Papież Franciszek powierza kobietom urzędy, na których jeszcze niedawno nikt by ich sobie nie wyobrażał. Kluczem nie jest tu płeć. Kluczem są kompetencje.Nie zniesienie celibatu, nie kapłaństwo kobiet, ale kobieta na stanowisku w urzędach kościelnych, zamiast duchownego (jeśli ma podobne wykształcenie)- -mówi Monika Białkowska- bo to w kościele brakuje księży –nie w urzędzie. Zapraszam do wysłuchania dyskusji katolickich feministek-Moniki Białkowskiej i Zuzanny Radzik „Emancypantki. Kobiety które zbudowały Kościół”.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie katolicyzm wiara

Wielki Post – Wielka Smuta?

Posypaniem głów popiołem, któremu towarzyszą słowa Prochem jesteś i w proch się obrócisz rozpoczęliśmy Wielki Post. Czas pokuty i umartwiania. Tylko po co? W pierwszą niedzielę 40 dniowego przygotowania do Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Jezusa – ze stereotypowym traktowaniem tego czasu rozprawiają się Wojciech Koczorowski pomysłodawca ZDRAPKI WIELKOPOSTNEJ oraz licealiści: Melania i Dawid wraz z katechetą z LO im J. Słowackiego w Warszawie. Dla nich podejmowany trud do nie smutek, a walka o Boga w sobie to radość.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara rozmowa młodzież

Duchowa przemiana. Czy zmiana nawyków może nas odmienić

Mówi się, że nasze przyzwyczajenia to nasza druga natura. Czy gdy je zmienimy, możemy także sami „odmienić” nasze życie? Co przywiązanie do określonych nawyków mówi o nas? Okazją do spojrzenia na nasze nawyki może być nadchodzący Wielki Post, który rozpocznie się w Środę Popielcową. Po co jest taki czas i jak można go wykorzystać? Czy to rzeczywiście, jak sądzi wiele osób czas smutku? Pytania podejmuje ks. Arkadiusz Paśnik, odnosząc się do szans na zmianę, jakie może podpowiadać duchowość. Zaprasza Przemysław Goławski.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wiara rozmowa młodzież