Polskie Radio
Section05

muzyka klasyczna

Aleksandra Świgut - pianistka wszechstronna

Aleksandra Świgut to pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uznawana jest za jedną z najciekawszych polskich pianistek młodego pokolenia, utalentowaną solistką i kameralistką. Jest także laureatką II nagrody ex aequo I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Świgut Agata Kwiecińska Dwójka Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

6. Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie pod hasłem "Malarze klawiatury"

"Malarze klawiatury. Chopin, Debussy, Szymanowski" – to hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Polskiego Radia Chopin, który rozpoczyna się 8 kwietnia. Przez 6 dni publiczność będzie miała okazję usłyszeć muzykę, która nie tylko dotyka najgłębszych warstw ludzkiej emocji, ale także ukazuje piękno i zmysłowość fortepianowych pejzaży dźwiękowych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Sawicka Jakub Jamrozek Festiwal Polskiego Radia Chopin KULTURA

Fryderyki 2025. Jakub Józef Orliński, Tymoteusz Bies i Łukasz Borowicz wśród nagrodzonych za klasykę!

W Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Gala Muzyki Klasycznej - Fryderyk Festiwal 2025. Rozdano statuetki w 12 kategoriach. Wśród nagrodzonych artystów i zespołów znaleźli się m.in. Jakub Józef Orliński, Iwona Sobotka, Tymoteusz Bies, Urszula Kryger (dwukrotnie), Łukasz Borowicz, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy (dwukrotnie) i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" (trzykrotnie). Złotym Fryderykiem uhonorowano organistę Joachima Grubicha.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Fryderyki Fryderyki 2025 NOSPR Katarzyna Sanocka Artur Orzech Jakub Józef Orliński Tymoteusz Bies Łukasz Borowicz Iwona Sobotka Camerata Silesia Jerzy Kornowicz

"To było jak rozszyfrowywanie egipskich hieroglifów". Historia rekonstrukcji partytury opery "Margier" Konstantego Gorskiego

Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - przekonują goście Polskiego Radia dla Zagranicy - dr Grzegorz Seroczyński, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego oraz Olga Ciaszkiewicz i Ivan Kostiakhine, białoruski muzyk, były dyrygent Opery w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski opera Charków Poznań Białoruś

Dzieła Fryderyka Chopina w interpretacji Cypriana Katsarisa. Cz. 2

Bohaterem audycji był francuski pianista cypryjskiego pochodzenia - Cyprian Katsaris, laureat "Grand Prix du Disque Frederic Chopin" w Warszawie (1987), wybitny wirtuoz ale i wysoko ceniony interpretator muzyki romantycznej, w tym twórczości Fryderyka Chopina. W jego wykonaniu usłyszeliśmy Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur Op. 22, dwa Polonezy cis-moll i es-moll Op. 26 oraz Poloneza-Fantazję As-dur Op. 61.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Cyprien Katsaris

La Pallotina

Po siedmiu latach, ukazuje się nowy album oryginalnego zespołu. Płyta zatytułowana jest "Nie udało się". Swoją oryginalność zespół zawdzięcza świetnym tekstom i muzyce, nad która czuwa muzyk po Akademii Jazzu i Rozrywki w Katowicach -  ks. Andrzej Daniewicz. O siedmiu latach ciszy, nowym spojrzeniu na muzykę i tym co się nie udało opowie lider zespołu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Redakcja katolicka Trójka