Polskie Radio
Section05

muzyka tradycyjna

"Zarysy" Sishnu. Podróż po zarysach pamięci, wspomnieniach z dzieciństwa i górach

Jako młoda dziewczyna Helena Matuszewska wyjechała do miasta "za muzyką", nosząc w swoim sercu zarysy dni i nocy spędzanych w lasach, na łąkach i wierchach. Dzisiaj prezentuje tego muzyczny obraz, "Zarysy" - podróż po zarysach pamięci, wspomnieniach z dzieciństwa, zasnutych echem, ciszą, mgłą i snami. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Aleksandra Tykarska góry

Aleksandra Świgut o duchowym wymiarze twórcy

Nawiązując do Jubileuszu Artystów przeżywanego właśnie w te dni w ramach Roku Jubileuszowego w Rzymie, gościem audycji jest znana pianistka młodego pokolenia Aleksandra Świgut. Jako ‘otwarty umysł’ na różne formy łączenia muzyki klasycznej z nowoczesnością, z teatrem, z fotografią - opowie również o duchowym wymiarze twórcy i o tym jak rozumie powołanie artysty.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska chrześcijaństwo Redakcja katolicka Trójka

Podlasie swoimi słowami

"...spis stwierdził, że jedna i ta sama grupa gwar, w zależności od preferowanej opcji narodowościowej respondentów, może być postrzegana jako białoruska lub jako ukraińska. Sytuacja taka jest oczywiście zrozumiała na poziomie socjologicznym i emocjonalnym, ale stanowi jawną sprzeczność dla lingwistów", pisał Jan Maksymiuk, tłumacz, pisarz, dziennikarz i popularyzator mikrojęzyka podlaskiego, Jan Maksymiuk.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Aleksandra Tykarska

Polacy w Brazylii II. Bracia Szymanek

W kolejnej eskapadzie do Brazylii nie mogło zabraknąć odwiedzin u bohaterów znanych już z I serii cyklu "Polacy w Brazylii". Tak oto ponownie trafiamy do Polana i Miguela Szymanków. Muzykujących Braci dobrze znanych lokalnej społeczności, a teraz i polskim słuchaczom. Bracia Szymanek grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki. Układają je sami, w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Kankles - instrument, który chroni przed śmiercią, i podróż do Małej Litwy

Kanklės to tradycyjny litewski ludowy instrument smyczkowy. Dźwięk powstaje poprzez zakrywanie (wyciszanie) niepotrzebnych strun jedną ręką podczas gry i szarpanie pozostałych strun palcami drugiej ręki. Instrument ten cieszył się dużą popularnością nie tylko na Litwie, ale w kilku pobliskich krajach, gdzie występował pod odrębną nazwą: Łotwa (kuokle), Estonia (kantele) i północna Rosja (gusli).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Aleksandra Tykarska