Polskie Radio
Section05

muzyka tradycyjna

Skarby muzyki tradycyjnej. Ogłaszamy wyniki konkursu na Fonogram Źródeł 2024

Jak co roku w styczniu Polskie Radio zapraszało do udziały w konkursach fonograficznych na Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł 2024, czyli konkursach na najlepsze płyty z muzyką folkową oraz tradycyjną, które ukazały się na naszym rynku w minionym roku. Przed nami ogłoszenie zwycięskich albumów z muzyką in crudo!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Aleksandra Stec etnografia

Czym żyje nie tylko stara tradycja? Spotkanie z Januszem Prusinowskim

Janusz Prusinowski (ur. 1969 w Mławie) – skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru. Dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. W latach 90. XX grał w zespole "Bractwo ubogich" (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995), środowiska które dało fundamenty pod rozwój ruchu revival muzyki tradycyjnej (ludowej) w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa

Muzyka tradycyjna i jej granice

Wiek XX to okres czasu, w którym obserwujemy przejście od wielkiej fascynacji nauką i jej skutecznością w poznawaniu otaczającej człowieka rzeczywistości do pełnego rezerwy uświadomienia sobie ograniczoności metody naukowej. Chodzi nie tyle o załamanie się starego, mechanistycznego paradygmatu, ile o dostrzeganie przez nowo powstające teorie ograniczoności pola swoich zastosowań.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Aleksandra Stec

Wątki etniczne w twórczości Ryuchiego Sakamoto

Ryuchi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku pozostawiając po sobie ogromny dorobek obejmujący muzykę filmową, elektroniczną, ambientową, eksperymentalną, popularną, orkiestrową i awangardową. W audycji wspominamy japońskiego kompozytora i muzyka, przyglądając się etnicznym wątkom w twórczości zmarłego równo 2 lata Sakamoto.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Krzysztof Dziuba Hanna Szczęśniak Nowa Tradycja

Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć

W Źródłach odwiedzimy Muzeum w Raciborzu, gdzie do końca marca można podziwiać wystawę „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć…”. Jest to opowieść o mieszkańcach opolskich wsi: Oleszki, Jasiony i Żyrowy. Autorem fotografii jest mieszkaniec Oleszki, wsi w gminie Zdzieszowice, Franciszek Lepich, żyjący w latach 1909-2000.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa Aleksandra Stec Patrycja Zisch Śląsk Śląsk Górny Wielkanoc fotografia