Polskie Radio
Section05

tradycja

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, wypada w 19 stycznia. W tradycji Kościoła wschodniego bizantyjskiego, greckiego i prawosławnego, chrzest Jezusa jest bowiem fundamentem chrześcijaństwa i wszystkich tajemnic wiary. Bardzo uroczyście obchodzi się więc Jordan na wschodnich terenach Polski, zamieszkałych przez licznych wyznawców prawosławia.
Zobacz więcej na temat:  zwyczaje kultura ludowa prawosławie Barbara Ogrodowska Hanna Szczęśniak chrześcijaństwo

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast. Jak zaczęła się ta tradycja?

Orszaki Trzech Króli 2025 odbyły się 6 stycznia w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Kłaniajcie się królowie!". - W Kościele zawsze było to ważne święto. Pokazywało otwartość Chrystusa na pogan, na ludzi szukających prawdy drogą rozumową - przekonuje pomysłodawca Orszaku, Piotr Giertych. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Orszak Trzech Króli Trzech Króli Patryk Michalski Kościół katolicki

Szopki, pochód Lajkonika i Pałac "Krzysztofory". "Jedyne takie miejsce" z Krakowa

- Wawel, Barbakan, obwarzanki, Rynek, gołębie, ale też Szewczyk Dratewka albo dzwon Zygmunt. Ile takich rzeczy związanych jest z tym miejscem, które próbował namalować Matejko albo opisać Wyspiański - tak Roman Czejarek rozpoczął swoją wyprawę do Krakowa. Wyprawę, która pełna była ciekawostek, wzruszeń i zachwytów. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Kraków szopki krakowskie Zobacz także KULTURA

Noworoczne menu sprzed 600 lat i najstarsza zima. Nie ma takiego drugiego kalendarza

"Bardzo bogate godzinki księcia de Berry" to jedyna taka podróż w czasie. Poza średniowiecznym bankietem noworocznym czy najdawniejszym przedstawieniem zimy w malarstwie europejskim znajdziemy tu m.in. sceny dawnych zaręczyn czy koszenia siana pod murami Paryża. To i znacznie więcej można zobaczyć na kalendarzowych miniaturach 12 miesięcy zamieszczonych w bezcennym manuskrypcie z początku XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze SZTUKA Francja kalendarz malarstwo Niderlandy magazyn 2022/2023 HISTORIA

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Bożym Narodzeniu. Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA aktualności katolickie

Świąteczne przygotowania. Jak zachować spokój i umiar?

Rodzinnie i przy świątecznym stole - tak w większości święta Bożego Narodzenia planują spędzić Polacy. A jak w polskich domach wyglądają przygotowania do wigilijnej wieczerzy i świąt? Jaki jest podział obowiązków w rodzinach i jak sprawić, żeby w przedświątecznej gonitwie zachować spokój i umiar? O tym Paweł Wojewódka rozmawiał z psycholożką Moniką Perdjon.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wigilia Święta Bożego Narodzenia