Polskie Radio
Section05

zwyczaje

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Bożym Narodzeniu. Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA aktualności katolickie

Świąteczna podróż Reniferka Felka. Zobacz prace dzieci!

W Polskim Radiu Dzieciom zakończyła się zabawa plastyczna "Świąteczna podróż Reniferka Felka". Najmłodsi słuchacze mieli okazję stworzyć dalszy ciąg przygód głównego bohatera. Reniferek Felek dołączył do grona pomocników Świętego Mikołaja. Jakie przygody przeżył i jakie świąteczne tradycje poznał podczas swojej pierwszej podróży dookoła świata? Prace plastyczne przedstawiające dalsze losy Reniferka Felka można już oglądać w tym artykule! Autorzy prac otrzymają radiowe upominki.
Zobacz więcej na temat:  zabawa plastyczna radio dla dzieci mikołajki Święta Bożego Narodzenia tradycja dzieci czas wolny

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe Barbara Ogrodowska święta

Tradycja Dziadów wśród Słowian. To nasz odpowiednik Halloween?

Tradycją, która pozostała nam po tym pradawnym święcie, jest palenie zniczy. Inną pozostałością po nim jest kultywowany przez Romów zwyczaj zanoszenia na groby jedzenia i picia. Tymi sposobami właśnie w czasie Dziadów zaskarbiano sobie przychylność dusz z "tamtego świata". O to, jak wyglądał ten obrządek kiedyś oraz gdzie i w jaki sposób kultywowany jest do dzisiaj, pytamy eksperta od wierzeń i ezoteryki, Michała Ławniczaka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Halloween folklor

Portret trumienny. "Główny bohater" staropolskiego pogrzebu  

- W polskim obyczaju pogrzebowym główną rolą grał nieboszczyk, a właściwie jego surogat: portret trumienny. To był punkt centralny całej dekoracji kościoła, całej pompy, którą na tę okazję przygotowano - mówił w audycji Polskiego Radia historyk sztuki prof. Mariusz Karpowicz. Czym były portrety trumienne i jak wyglądały staropolskie pogrzeby? 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych historia Polski pogrzeby SZTUKA Kościół katolicki cmentarz