Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Albert Schweitzer. Teolog, który założył w Afryce szpital

–  W pewnym momencie doszedł do przekonania, że będzie bardziej przydatny światu, nie tyle  działając słowem, jako teolog, ile czyniąc rzeczy praktyczne, wśród najbardziej potrzebujących – opowiadał w Polskim Radiu dr Bogusław Stelcer o Albercie Schweitzerze, myślicielu, muzykologu i lekarzu, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Albert Schweitzer protestantyzm filozofia etyka Afryka gabon

Kolędowe nowości

Choć polska tradycja pozwala cieszyć się choinkami, szopkami i kolędami jeszcze do 2 lutego, to jednak oficjalnie, czyli liturgicznie okres Bożego Narodzenia zamyka święto Chrztu Pańskiego przypadające w pierwszą niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku to 12 stycznia. Dobra okazja do posłuchania nowości kolędowych różnych gatunków muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska Redakcja katolicka Trójka

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 102. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski prawosławie teologia Jezus Chrystus malarstwo HISTORIA

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli starożytność Katarzyna Kobylecka Zobacz także Kościół katolicki islam buddyzm

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie - według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Biblia HISTORIA Jezus Chrystus Boże Narodzenie 2019 święta podsumowania

Królowie, magowie czy mędrcy? Cała prawda o 6 stycznia 

Kim były osoby wspominane w święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia faktycznie opowiada o królach, czy zgodnie z niektórymi przekazami, byli to mędrcy, a nawet magowie? Co o nich wiemy, jakimi krajami władali i jak trafili do Betlejem, by zanieść dary Jezusowi? Czy i co historia przekazuje nam o początkach świętowania Objawienia Pańskiego? Kiedy biorą swój początek pochody organizowane tego dnia? W audycji opowiemy o kolorowych Orszakach Trzech Króli, które gromadzą Polaków w kraju i za granicą oraz o sile wspólnego kolędowania, do którego jesteśmy zaproszeni podczas orszaków i wydarzeń tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość Watykan

Strażnicy pamięci

W pięknej willi zbudowanej na początku1920 roku znajduje się archiwum jezuickie. Willa została odziedziczona przez Henryka Lubomirskiego, który wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1936 roku. Archiwum zawiera dokumentację działalności jezuitów przed i w czasie II wojny światowej. Znajdują się tam, między innymi: świadectwa masakry na Rakowieckiej w Warszawie 2 VIII 1944 r., wspomnienia nt. życia pod okupacją niemiecką i z Powstania Warszawskiego oraz z Wileńszczyzny czy z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość Watykan

Depresje wśród księży. "Nie widzą efektów pracy"

- Nie sprawdzają się w Kościele w Polsce stare formy duszpasterstwa. Trzeba położyć większy akcent na rodziny, ochronę dzieci i młodzieży, na pogłębienie formacji wiernych - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda. Według duchownego ocena sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce jedynie w oparciu o dane statystyczne "nie do końca oddaje dynamikę życia wspólnoty".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki katolicyzm religia Msza święta święta społeczeństwo wiara aktualności katolickie

Świąteczna turystyka

Święta w górach, a może na tajskiej plaży? Okres świąteczny to doskonała okazja, by podróżować gdzieś dalej. W mniej popularnych miejscach w tym okresie można liczyć również na korzystne ceny i różne promocje last minute. Święta Bożego Narodzenia za granicą to również wygoda. Nie trzeba spędzać kilku dni na męczących przygotowaniach wieczerzy wigilijnej i zakupach. Może to dobry sposób, by odkryć prawdziwy sens i znaczenie Świąt? A może właśnie wtedy można go stracić? Na te sprzeczne pytania odpowiedzą m.in. ks. Mirosław Korsak, Marta Zawiślak, w studiu Agnieszka Czyż-Mańkowska, teolog, właścicielka biura podróży.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość Watykan