Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

Anna Kamieńska. Słowa, które pomagają żyć

- Pisanie jest dla mnie rodzajem poznawania. A należy pisać tak długo, jak długo wydaje nam się, że to ma sens - mówiła w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów Anna Kamieńska. 12 kwietnia mija 105. rocznica urodzin znakomitej poetki, eseistyki i tłumaczki, autorki, której twórczość może stanowić źródło głębokiej życiowej mądrości.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kamieńska literatura poezja Julia Hartwig religia filozofia

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 42. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Warszawa Kraków Powstanie Warszawskie Kościół katolicki

Likwidacja Funduszu Kościelnego? "Nie może być ZUS-em kleru"

- Chcielibyśmy, by ten podział był 50 na 50, czyli 50 procent składek opłaca osoba duchowna, 50 procent kościół - powiedziała w środę szefowa MRiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do przyszłości Funduszu Kościelnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fundusz kościelny Kościół Kościół katolicki ZUS wiara religia katolicyzm Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk polityka podatki ubezpieczenie składka zus pieniądze finanse

"Gdyby Francuzi mieli kogoś takiego, ogłosiliby go geniuszem". Zapomniany Polak, religijny gwałtownik

Jeśli chodzi o gwałtowność i radykalizm religijnej myśli porównywano go z Pascalem czy Kierkegaardem. Jego prowadzony podczas wojny dziennik był ważną lekturą dla Czesława Miłosza, Marii Janion czy Jarosława Marka Rymkiewicza. Karol Ludwik Koniński był postacią, która warta jest przypomnienia.
Zobacz więcej na temat:  religia filozofia II wojna światowa literatura dziennik

La Pallotina

Po siedmiu latach, ukazuje się nowy album oryginalnego zespołu. Płyta zatytułowana jest "Nie udało się". Swoją oryginalność zespół zawdzięcza świetnym tekstom i muzyce, nad która czuwa muzyk po Akademii Jazzu i Rozrywki w Katowicach -  ks. Andrzej Daniewicz. O siedmiu latach ciszy, nowym spojrzeniu na muzykę i tym co się nie udało opowie lider zespołu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka fortepianowa muzyka rozrywkowa muzyka polska Redakcja katolicka Trójka

Franciszek ratuje Kościół w ruinie. Proroczy sen papieża

800 lat temu, jeśli wierzyć dawnym opowieściom, Innocenty III miał sen. Jakiś ubogi mnich podtrzymywał bazylikę św. Jana na Lateranie, jedną z najważniejszych świątyń Rzymu, której groziło zawalenie. Okazało się, że sen ten wpłynął na Kościół bardziej, niż mogłoby się śniącemu papieżowi wówczas wydawać. 
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Asyż franciszkanie Rzym przepowiednia Kościół katolicki sen

Maria zamiast Jezusa i apostołów? Nowe spojrzenie na zabytkowe malowidła

Polska historyczka sztuki przedstawiała nową interpretacją malowideł z katedry w Faras w Sudanie. Zgodnie z jej analizą malowidła przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, nie zaś apostołów czy Jezusa. To nowe odczytanie dzieł pochodzących ze średniowiecznej katedry, które wnosi świeży wgląd w badania archeologiczne początków chrześcijaństwa w Afryce. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Trójka Zobacz także Monika Suszek religia archeologia Sudan

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  Irlandia Wielka Brytania Kościół religia ewangelia