Polskie Radio
Section05

Monika Suszek

Domy przyszłości. Czy będą mogły mieć bryły dowolnych kształtów?

Jakie będą domy przyszłości? Wcale nie będą musiały kształtem przypominać prostopadłościanów. Już wkrótce budownictwo przeżyje niemałą rewolucję. Druk 3D daje możliwości budowania brył o kształtach, jakie tylko sobie wymarzymy i zaprojektujemy. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także architektura DRUK 3D Sieć Badawcza Łukasiewicz

Work-life balance nie tylko od święta

- Work-life balance to nie tylko działanie, ale też realna potrzeba. Nikt nie uczy nas w szkole tego, by dbać o siebie; raczej mówi się nam, żeby robić jak najwięcej i jak najmocniej - ocenia w Trójce trenerka HR i psycholożka Aleksandra Lemańska. Oddanie się w pełni pracy i działaniom na rzecz innych, kosztem zadbania o siebie, będzie jednak na dłuższą metę szkodliwe. Dlatego ważne jest, by zadbać o balans w swoim życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także praca work-life balance zdrowie

Ultradźwiękowa metoda produkcji liofilizowanej żywności

Frytki z mango, chipsy truskawkowe lub batoniki jabłkowe - liofilizowane produkty coraz częściej goszczą na naszych stołach. Żywność liofilizowana jest smaczna i zdrowa, bo specjalny sposób jej konserwowania zachowuje wiele wartości odżywczych. Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także żywność produkcja Sieć Badawcza Łukasiewicz

Pojazdy autonomiczne z Polski. Były już testy na drodze

Ludzkość marzy o autonomicznych pojazdach od dziesięcioleci, a nawet od stuleci. Na początku były to futurystyczne wizje, z czasem nabierały jednak realnych kształtów. Miejscem na mapie Polski, gdzie marzenie stają się rzeczywistością jest Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji (Łukasiewicz - PIMOT). Audycja powstała we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz - nauka dla biznesu, nauka dla społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także motoryzacja pojazdy autonomiczne

W poszukiwaniu nowych źródeł energii - kukurydza, a może latawce?

Aż 81,7 procent ciepła i 70 procent energii elektrycznej w naszym kraju, pozyskiwane jest ze spalania paliw węglowych. Tylko 2,9 procent ciepła oraz 5 procent energii elektrycznej, produkowane jest z biomasy. Czy latawce typu kite oraz odpadki pozostałe po zbiorze kukurydzy mogą stać się nowymi źródłami energii? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także energetyka energia elektryczna energia odnawialna paliwa alternatywne węgiel