Polskie Radio
Section05

malarstwo

Polskie Radio 24 Podróż do świata Fridy Kahlo. Wystawa "Frida Immersive"

Krakowska wystawa "Frida Immersive" prezentuje twórczość meksykańskiej artystki Fridy Kahlo w przestrzeni immersyjnej 360 stopni. Można ją podziwiać do 22 czerwca 2025 roku. - Mamy cały przekrój przez twórczość Fridy Kahlo, a dzięki nowoczesnej technologii immersive, możemy tak naprawdę przenieść się do świata Fredy i do Meksyku lat 30. XX wieku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Król, organizatorka wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Frida Kahlo wystawa Kraków

"Genialnie zmyślone?". Historie oszustw, które zasługują na opowiedzenie

- Na pewno chciałbym, żeby ta książka była hołdem dla historyków, archeologów, badaczy, którzy czasami całe życie poświęcili na rozwiązanie jakiejś zagadki. Część z nich była zresztą moimi rozmówcami. Wydaje mi się jednak, że historie oszustw też zasługują na opowiedzenie. Często są one dużo ciekawsze niż to, co jest nam serwowane np. przez przewodników podczas wycieczek - mówił w Dwójce Jakub Kuza, autor książki "Genialnie zmyślone? Skarby, fałszerstwa, mistyfikacje".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kuza fałszerstwa Jakub Kukla KULTURA KSIĄŻKA Dwójka

Jak przez lata zmieniał się warsztat Jana Matejki i stosowana przez niego technika? Dr Dorota Iwaniuk gościem Katarzyny Kobyleckiej

Tym zagadnieniom była poświęcona sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbyła się 7 kwietnia. Inspiracją dla wydarzenia - którego patronem medialnym jest Polskie Radio - stały się specjalistyczne badania przeprowadzone w ostatnich latach na obrazach Jana Matejki z zamkowej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Jan Matejko Zamek Królewski

"Edward Dwurnik. Portret z natury". Obrazy z Polską PRL-u na wystawie i w filmach

"Edward Dwurnik. Portret z natury" to wystawa która prezentuje współpracę Edwarda Dwurnika z Andrzejem Szczygłem, scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych. - Na wystawie zostaną pokazane trzy filmy dokumentalne Andrzeja Szczygła, który się przyjaźnił z ojcem - mówiła w audycji "Terra Kultura" Pola Dwurnik. Wystawę można zobaczyć od 12 kwietnia do 17 maja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Edward Dwurnik KULTURA

O jedną stratę wojenną mniej! Akwarela Zygmunta Vogla wróciła do Łazienek Królewskich

"Widok Łazienek od strony północnej" - jedna z ośmiu akwarel Zygmunta Vogla, które w przeszłości zdobiły wnętrza Pałacu na Wyspie - wróciła do polskich zbiorów. Stało się tak dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie. To już kolejna w ostatnich latach strata wojenna, którą udało się odzyskać.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie Hanna Wróblewska straty wojenne Dwójka KULTURA SZTUKA Marianna Otmianowska Zygmunt Vogel

Manifest women power, czyli Suzanne Valadon i jej “Niebieski pokój”

Paryskie Centre Pompidou otworzyło ten rok potężną wystawą monograficzną poświęconą Suzanne Valadon (1865-1938), wybitnej malarce oraz modelce słynnych malarzy Belle Epoque. Jedno z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej postanowiło w końcu wydobyć tę niezwykłą artystkę z mroku niepamięci. Mówiąc szczerze, najwyższy czas, bo jej nazwisko kojarzą głównie historycy_czki sztuki, a bez niej nie byłoby zapewne malarstwa jakie znamy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Jaworski

Wieszcz i mentor i jego związki z Polską. 2025 rokiem Čiurlionisa

Mistrz wschodnioeuropejskiego symbolizmu, malarz, kompozytor, pisarz, a także fotograf Mikolajus Konstantinas Čiurlionis – najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX w. Jego dorobek artystyczny, który powstał w przeciągu zaledwie dekady, wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy, gdzie uznawany jest za narodowego wieszcza. Urodził się 22 września 1875 r. w miejscowości Orany (lit. Varėna) na Litwie, ale młodość spędził w Druskiennikach i Płungianach, gdzie grał w orkiestrze księcia Ogińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Litwa

Wyspiański w National Portrait Gallery. Portrety mistrza Młodej Polski w sercu Londynu

W czwartek w londyńskiej National Portrait Gallery odbyło się uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej wystawy "Stanisław Wyspiański: Portrety", poświęconej jednemu z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Ekspozycję, mieszczącą się w sali 14 na trzecim piętrze galerii, można oglądać bezpłatnie – to wyjątkowa okazja, by poznać twórczość ikony Młodej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański malarstwo polskie Londyn Wielka Brytania