Polskie Radio
Section05

Francja

Portrety sław, zdjęcia umarłych, widoki z balonu. Zobacz 10 fotografii Nadara

Był mistrzem fotografii, przede wszystkim portretowej. Przed jego obiektywem chętnie ustawiały się wielkie postaci XIX-wiecznej Francji, uwiecznił również słynnych Polaków. Ale to nie wszystko. Nadar jako pierwszy wykonał zdjęcie z lotu ptaka, pokazał również paryskie podziemia umarłych.
Zobacz więcej na temat:  fotografia baloniarstwo Paryż Adam Jerzy Czartoryski Aleksander Dumas Charles Baudelaire George Sand

Drugi hymn Polski "Warszawianka". "Kto przeżyje, wolnym będzie, kto umiera ‒ wolnym już"

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mijają 194 lata od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość

"Najcięższe działa" czy deal? Europa reaguje na cła Trumpa

Europejskie państwa różnie reagują na decyzję Trumpa, który ogłosił cła na import towarów do Stanów Zjednoczonych. Francja zapowiedziała odwet, Czesi chcą wspólnej odpowiedzi na poziomie unijnym, z kolei niemiecka prasa zwraca uwagę, że cła ominęły Rosję. Wielka Brytania, na którą nałożono dwukrotnie mniejsze, 10-procentowe cła, zapewnia, że jest przygotowana na wojnę handlową, ale liczy na porozumienie.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT GOSPODARKA Wielka Brytania Donald Trump handel Unia Europejska Europa Niemcy

Józef Czapski. Pisał prawdę o "nieludzkiej ziemi", malował nieuchwytne życie

Był wielkim malarzem. Świetnym eseistą, znawcą literatury i sztuki. Współtworzył paryską "Kulturę". Więziony w Starobielsku i cudem ocalony świadczył swoim życiem –  i takimi książkami jak "Wspomnienia starobielskie" oraz "Na nieludzkiej ziemi" – o sowieckich zbrodniach. Józef Czapski urodził się 3 kwietnia 1896 roku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc Katyń literatura Paryska "Kultura" Starobielsk filozofia

"Porządni ludzie". Imigrantka z Polski pisze o współczesnej Francji

- Mieszkaliśmy pod Paryżem w dzielnicy bloków. Na sąsiedniej ulicy stał bardzo elegancki, burżuazyjny dom. Często przechodziłyśmy z siostrą obok i widziałyśmy mieszkająca tam rodzinę. Wydawała się nam ona bardzo francuska. Mówiliśmy na nich: "porządni ludzie" - wspominała w Dwójce Kinga Wyrzykowska, autorka książki "Porządni ludzie".
Zobacz więcej na temat:  Kinga Wyrzykowska literatura Aldona Łaniewska-Wołłk KSIĄŻKA KULTURA Dwójka

"Barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame", "ma być rozebrana". Wieża Eiffla i jej początki

136 lat temu Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę na właśnie ukończonej paryskiej wieży. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla architektura sztuka współczesna Paryż wystawa