Polskie Radio
Section05
wystawa

Afryka: kontynent licznych kontrastów, o którym wciąż niewiele wiemy

Co wiemy o kulturze krajów afrykańskich? Jak jest ona odbierana w Polsce? I czym są egzotyzacja oraz deegzotyzacja? Między innymi o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki". A punktem wyjścia do dyskusji była wystawa "Afrotopie. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód", która ma przełamać stereotypy i pokazać współczesną fotografię z Afryki Wschodniej i Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Afryka Mamadou Diouf Trójka Max Cegielski

Jan Bogusławski bohaterem wystawy. "Wiele jego kultowych obiektów dzisiaj już nie istnieje"

- Na kartach historii twórczość Bogusławskiego została w jakiś sposób zapomniana. Tą wystawą próbujemy powrócić do opowiadania o nim - mówiła w "Poranku Dwójki" Weronika Sołtysiak, kuratorka ekspozycji "Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania" w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  architektura Aldona Łaniewska-Wołłk Jan Bogusławski Dwójka KULTURA

Pustynia miejscem rozmów. Przed nami festiwal Law of the Desert

Pustynia Błędowska położona jest na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. To największa pustynia w Europie, jak również miejsce festiwalu Law of the Desert. To cykliczna wystawa sztuki, która łączy artystów, miłośników sztuki, aktywistów, ekologów, działaczy i ludzi, którzy mają ogromną potrzebę wprowadzania zmian na lepsze dla środowiska i drugiego człowieka. To również pierwszy festiwal, który otwarcie promuje życie i zabawę bez alkoholu i używek, a jego kolejna edycja odbędzie się w dniach 6-7 lipca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Agnieszka Obszańska SZTUKA pustynia

Obrazy, które mówią. Propaganda wizualna w Wolnym Mieście Gdańsku

Niemal sto lat temu, w 1928 roku, ukazała się teka graficzna Jana Gumowskiego, w której artysta przedstawił zabytkową architekturę Gdańska. Zarówno pobyt Gumowskiego w mieście, jak i przygotowanie grafik, sfinansowały polskie władze. Jaki był cel jego pracy? Rozmawiamy o tym w audycji "Rozmowy po zmroku" z prof. Jackiem Friedrichem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Gdańsk Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Friedrich KULTURA Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zmiany w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli Pilecki i Kolbe

"Zmiany wprowadzone w 2017 roku w ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej przez ówczesnego dyrektora Karola Nawrockiego były nieprzemyślane i sprawiające wrażenie przypadkowych" - napisały władze placówki w odpowiedzi na wpis w mediach społecznościowych zamieszczony przez jej byłego dyrektora, a obecnego szefa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum II Wojny Światowej historia Polski POLSKA społeczeństwo Karol Nawrocki II wojna światowa Gdańsk

"W Gdyni nie pada", czyli jak to z plażowaniem nad Bałtykiem kiedyś bywało…

Nad polskim morzem rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wraz z nim sezon plażowy. I chociaż dzisiaj bez problemu możemy polecieć na egzotyczny urlop na drugim końcu świata, wypoczynek nad Bałtykiem wciąż ma swoich fanatycznych wielbicieli. O tym, od kiedy rozwija się w Gdyni kultura plażowania i jak ona wyglądała 100 lat temu, opowiada niezwykła wystawa historyczno-sensoryczna "W Gdyni nie pada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Gdynia plaża wypoczynek urlop Bałtyk Morze Bałtyckie Robert Grzędowski Trójka

Jak Piotruś Pan przelatywałem nad tym wszystkim – mówi Grzegorz Rosiński w Trójce

W warszawskim PKiN-ie trwa imponująca wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach", absolutne must have każdego wielbiciela komiksów. A w Trójce artysta zdradza dlaczego kocha Pałac Kultury, w jaki sposób osiągnął sukces na Zachodzie, dlaczego najlepszym kuratorem wystawy jest jego syn.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Grzegorz Rosiński komiks Pałac Kultury i Nauki Warszawa Radosław Nałęcz Trójka

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum"

- Historię opowiadają nie tylko historycy, ale także artyści, malarze, pisarze, reżyserzy. Nie zawsze są krępowani regułami naukowymi - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu nowej wystawy czasowej pt. "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Historii Polski historia Polski muzeum KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac

Po pół wieku Władysław Hasior powraca do Zamku Królewskiego. Wystawa w Bibliotece Królewskiej

50 lat po tym, jak wystawa Władysława Hasiora otworzyła zabytkową przestrzeń Zamku Królewskiego dla prezentacji dzieł kultury, dzieła tego wybitnego i kontrowersyjnego artysty powracają w to miejsce. Tym razem bez mała 100 jego prac zostało zaprezentowanych w Bibliotece Królewskiej na wystawie "Hasior. Trwałość przeżycia".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba grafika Władysław Hasior Zamek Królewski Warszawa Wojciech Fałkowski Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

Grzegorz Rosiński: polski mistrz komiksu. Startuje wielka retrospektywna wystawa jego twórczości

"Kapitan Żbik", "Thorgal", "Yans", "Szninkiel" – te tytuły sprawiają, że serce fanów komiksów biją szybciej. A łączy je nazwisko twórcy, Grzegorza Rosińskiego, polskiego rysownika, grafika, malarza. Już od najbliższego weekendu w warszawskim PKiN-ie będzie można zobaczyć dużą, retrospektywną wystawę poświęconą jemu i jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Grzegorz Rosiński Pałac Kultury i Nauki Warszawa malarstwo Radosław Nałęcz Trójka

Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA SZTUKA moda Kasia Dydo Łódź