Polskie Radio
Section05

Aleksandra Łapkiewicz

Cienie działalności kopalni węgla brunatnego "Turów". Z mapy znika dawne uzdrowisko

Czy da się zaszyć ranę, którą ziemi wyrządziła kopalnia? W 1971 roku w Opolnie Zdroju, dawnej miejscowości uzdrowiskowej, graniczącej z odkrywką Kopalni Węgla Brunatnego Turów, odbył się pierwszy w historii sztuki polskiej, ekologiczny plener artystyczny. Pięćdziesiąt lat później Biuro Usług Postartystycznych dostało propozycję rekonstrukcji wydarzenia. Problemem może okazać się jednak to, że miejscowość powoli znika z map.
Zobacz więcej na temat:  Turów Dwójka środowisko Jakub Depczyński Zobacz także

"Zniknij nad Wisłą". Fotografie Konrada Pustoły w Krakowskim Bunkrze Sztuki

"Staram się robić zdjęcia, które nie będą już następnego dnia nieaktualne. Chciałbym, żeby materiał, który robię teraz, był równie aktualny za dziesięć lat, a może nawet jeszcze bardziej wartościowy przez swój dokumentalny charakter" to słowa Konrada Pustoły, które możemy przeczytać przed wejściem na wystawę "Zniknij nad Wisłą" w Krakowskim Bunkrze Sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków

Zbiory Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. "To największa kolekcja sztuki w Polsce"

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie świętuje trzydziestolecie. Jednostka powstała dzięki Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie i Andrzejowi Wajdzie, którzy m.in. chcieli stworzyć miejsce dla części niezwykłej kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. - Jest to największa i najważniejsza kolekcja sztuki w Polsce. Nie tylko sztuki japońskiej, ale w ogóle sztuki - powiedziała w Dwójce prof. Anna Król.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Manggha Zobacz także Feliks Jasieński Anna Król KULTURA SZTUKA

Pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów na Wawelu

- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wawel władcy Polski wystawa koronacja KULTURA SZTUKA Zobacz także Dwójka

Jak ważna jest natura w życiu człowieka? Wystawa "Ziółka, drzewka, y chróściki"

- Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku różnych roślin, które są w naszym otoczeniu. Czasami zapominamy, że one są były podstawowymi źródłami tego, co dziś znamy jako leki - powiedział w Dwójce Romuald Demidenko - kurator wystawy "Ziółka, drzewka, y chróściki". Artystka Agnieszka Brzeżańska przez swoje dzieła chce wskazać na wagę natury w życiu człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także przyroda Agnieszka Brzeżańska wystawa

Cesarskie prezenty. Jubilerskie dzieła sztuki

Szafirowa emalia, misterne perłowe inicjały, grawerowane w złocie ornamenty - tak zdobione były pektoraliki, damskie zegarki naszyjnikowe, które cesarz Napoleon I i jego żona Maria Ludwika ofiarowywali zasłużonym dla siebie damom. Zamawiali je u swojego nadwornego jubilera François-Regnaulta Nitota, właściciela firmy Nitot & Fils w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Poznaniu biżuteria Napoleon Bonaparte zegar zegarek zegary

Siedziba Hitlera, której dyktator nigdy nie odwiedził. Co Niemcy planowali w "Kraju Warty"?

- Kraj Warty ma być też terenem wzorcowym, który może służyć potem jako punkt odniesienia do kolejnych zdobywanych na wschodzie terenów - powiedziała o niemieckich planach z czasów okupacji dr Aleksandra Paradowska - historyk sztuki i kurator wystawy "Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką". Wystawa opowiada o latach 1939-1945 z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców Warthegau (Kraju Warty).
Zobacz więcej na temat:  Dwójka II wojna światowa Poznań Niemcy architektura Aleksandra Paradowska Zobacz także