Polskie Radio
Section05
Katyń

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Leon Kozłowski. Od premiera II RP do narzędzia niemieckiej propagandy

80 lat temu, 11 maja 1944, w Berlinie, podczas alianckiego bombardowania, umarł prof. Leon Kozłowski, archeolog, premier II Rzeczpospolitej w latach 1934-1935, w czasie II wojny światowej więzień NKWD, który opuścił Armię Andersa, a następnie przekroczył niemiecko-sowiecką linię frontu. Powody tej decyzji i dalsze działania Kozłowskiego do dziś wzbudzają kontrowersje.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Leon Kozłowski II Rzeczpospolita Bartłomiej Makowski

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski

Wiceszef IPN: kłamstwo katyńskie było kłamstwem PRL-u

Zbrodni katyńskiej od początku towarzyszyło kłamstwo katyńskie - przypomina wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma. W sobotę obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich jeńców. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski zbrodnia katyńska IPN Mateusz Szpytma okupacja sowiecka Związek Sowiecki Józef Stalin zbrodnie wojenne kłamstwo Rosja NKWD

Polskie Radio 24 Historyk o Katyniu: liderzy Zachodu znali prawdę

- Jeśli ktoś nie chciał się skonfliktować z Józefem Stalinem, to przyjmował wersję sowiecką, że zbrodni dokonali Niemcy, że nie jest prawdą, iż Polacy zostali zamordowani wiosną 1940 roku na terenach zajętych przez ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mariusz Wołos. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska II wojna światowa POLSKA ZSRR Niemcy

Zbrodnia katyńska. Prezydent: wołamy o sprawiedliwość

- Zbrodnia katyńska była ludobójstwem - przypomniał prezydent Andrzej Duda. W sobotę obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców, 13 kwietnia 1943 roku, informacji o odkryciu w Związku Sowieckim masowych grobów polskich jeńców. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda zbrodnia katyńska ludobójstwo okupacja sowiecka Związek Sowiecki Rosja pamięć zbrodnie sowieckie

Mord, kłamstwo i walka o prawdę. Kalendarium zbrodni katyńskiej

Zamordowanie przez Sowietów tysięcy polskich oficerów i przedstawicieli elit było zaplanowaną akcją zagłady tej części społeczeństwa II RP, która stanowiła fundament polskiej państwowości. Dla komunistów był to wstęp do późniejszego przejęcia władzy, dlatego kłamstwo katyńskie stało się jedną z podwalin PRL. Od początku jednak Polacy domagali się ujawnienia prawdy o zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska II wojna światowa Rosja II RP Kozielsk Starobielsk Ostaszków NKWD stalinizm Józef Stalin ludobójstwo