Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo

Stanisław Wigura. Mechanik, który władał przestworzami

- Przyjęcie, jakie zgotowało Wilno, zwłaszcza młodych, kochanych sprzymierzeńców na lotnisku, stanowiło naprawdę królewską nagrodę za cały nasz trud poniesiony w challengu  - mówił Franciszek Żwirko w archiwalnej audycji z 1932 roku. - Zwycięstwo odnieśliśmy nierozłączną trójką: ja, samolot oraz mój towarzysz w zawodach lotniczych, konstruktor inżynier, kochany przyjaciel Staś Wigura.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo Franciszek Żwirko Stanisław Wigura

Ustawa "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego". Zaczęło się od recenzji

7 kwietnia 1938 roku Sejm II RP jednomyślnie uchwalił ustawę "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski". Był to jeden z licznych przejawów kultu po zmarłym Naczelniku Państwa. Do objęcia przepisami pamięci o Józefie Piłsudskim bezpośrednio przyczyniła się recenzja jednej z książek Melchiora Wańkowicza.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II RP II Rzeczpospolita Melchior Wańkowicz

O kulcie Marszałka Józefa Piłsudskiego opowiadają prof. Marcin Kula i prof. Jolanta Żyndul

7 kwietnia przypada 88 rocznica uchwalenia przez sejm ustawy  "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", a 12 maja przypadają 99 rocznica wybuchu Zamachu Majowego oraz 90 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. O autorytarnych rządach Marszalka  i jego następców oraz kulcie jego osoby mówili profesor Marcin Kula i profesor Jolanta Żyndul
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski II RP rozwój

Inwestycje II RP. Jak wyglądała modernizacja Polski międzywojennej?

Modernizacja Polski przedwojennej obejmowała jednoczesną odbudowę państwa po zniszczeniach wojennych, próbę sklejania w jedną całość trzech zaborów i dogonienia zasobniejszego świata. - Wydaje się, że pokolenie, któremu przyszło odbudowywać państwo równocześnie było nastawione na naprawę wielu funkcji przejętych po państwach zaborczych - uważa prof. Rafała Matyja.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski II RP rozwój

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Pięć lat temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa Artur Malawski Stanisław Wiechowicz PRL II Rzeczpospolita

"Pomnożyć życiowe doświadczenia". Bohaterki (i bohaterowie) Virginii Woolf

– To jedno z moich zasadniczych odkryć, jeśli chodzi o tę pisarkę: jej związek z rzeczywistością, jej dotykalność świata. Jej świadomość, że nie istniejemy jedynie w sferach duchowych, ale że życie jest tu i teraz – podkreślała na antenie Polskiego Radia tłumaczka Magda Heydel, opowiadając o wielowymiarowości dzieła literackiego Virginii Woolf.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura feminizm psychologia