Polskie Radio
Section05

Legiony Polskie

Defilada Legionów w Warszawie w 1916 roku. Polskie mundury pojawiły się tu pierwszy raz od powstania listopadowego

108 lat temu żołnierzy z orzełkami na czapkach witano na ulicach stolicy z mieszanymi uczuciami. Była radość i ekscytacja, ale też i głosy wyrażające nieufność, a nawet krytykę. W tle tego podniosłego wydarzenia bowiem coraz mocniej uwidaczniał się konflikt między Józefem Piłsudskim i rządami państw centralnych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Legiony I wojna światowa Warszawa Józef Piłsudski

Stanisław Skwarczyński. Komendant Oleandrów. Posłuchaj radiowych wspomnień!

Przebył wzorcową dla piłsudczyka drogę, której najjaśniejszym punktem była karta legionowa. Jako jeden z ostatnich świadków tamtych dni dzielił się – aż do swojej śmierci 43 lata temu, 8 sierpnia 1981 roku – barwnymi wspomnieniami z okresu formowania zalążków Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skwarczyński Pierwsza Kadrowa Józef Piłsudski I wojna światowa II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka Dwudziestolecie międzywojenne wojna 1920

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela

Prawdopodobnie pierwszy po ponad 1700 latach żydowski oddział wojskowy powstał w Polsce. Jego dowódcą był Berek Joselewicz  

Żadna inna postać nie nadaje się na patrona polsko-żydowskiego współdziałania, jak ten żydowski pułkownik, który za wolność Polski bił się w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w Legionach Polskich we Włoszech, by w końcu polec w jej obronie 215 lat temu, 8 maja 1809 roku.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Księstwo Warszawskie rozbiory Polski Żydzi

Janusz Jędrzejewicz. Autor reformy szkolnej II RP

- Dziś, gdy oglądam się za siebie, w odległość dziesięciu lat twardej pracy, szalonych zaiste triumfów i klęsk ciężkich, przez które przeszliśmy jako obóz ludzi walki, widzę tym wyraźniej, jak ciężkie podjęliśmy zadanie i uważam okres POW pod rosyjskim zaborem za najtrudniejsze zadanie z tych, które w ciągu lat wojny na nas spadły – pisał Janusz Jędrzejewicz w pamiętniku.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Polska Partia Socjalistyczna II RP edukacja